Pas sulmeve të dronëve rusë në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, disa pjesë të vendit mbetën pa energji elektrike

Ukrainë / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Dronët rusë goditën termocentralet herët këtë mëngjes, duke e ndërprerë energjinë në disa pjesë të rajonit Sumy në Ukrainën veriore, thanë autoritetet.

Në një postim në platformën e komunikimit Telegram, autoritetet rajonale thanë se dronët goditën qytetet Shostka dhe Konotop, në verilindje të Kievit dhe afër kufirit me Rusinë.

Sipas autoriteteve rajonale, Forcat Ajrore të Ukrainës rrëzuan shtatë dronë të përdorur në sulm.

Shërbimet e urgjencës po punojnë për të rivendosur energjinë në tre qarqe.

Ushtria e Ukrainës tha se rrëzoi 24 dronë të nisur nga Rusia në një sulm gjatë natës në pesë rajone të tjera në jug dhe lindje të vendit.

Pak më shumë se një javë më parë, forcat ruse kaluan kufirin dhe filluan të shtyjnë në rajonin verilindor të Kharkiv, dhe autoritetet paralajmëruan për një grumbullim trupash dhe një sulm të mundshëm në rajonin fqinj Sumy.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës