Me rastin e 100 vjetorit, FC Belasica do të bashkohet me FC Academy Pandev

Goran Pandev me presidentin e KF Belasica, Slavço Vaskov-Pinda/Foto: facebook.com/belasicafc

Në vitin 1922 u formua krenaria e Strumicës, klubi i futbollit Belasica, një nga markat më të vjetra sportive në vend.

Me atë rast, më 31 korrik, klubi fton tifozët, dashamirët besnikë të futbollit dhe sportit që së bashku të festojnë dhe shënojnë këtë ngjarje madhështore. Dhe atë në mbrëmje nën prozhektorët e stadiumit “Blagoj Istatov” në një takim miqësor mes lojtarëve të FC Belasica dhe rivalëve të tyre të përjetshëm, FC Bregalnica.

Bëhet e ditur se Akademia Pandev do të shkrihet me Belasicën dhe do të heqë dorë nga vendi në Ligën e Parë.

- Krahas spektaklit dhe pjesës argëtuese, në këtë manifestim, risi për Belasicën tonë, logo dhe fanella e re për këtë sezon me rastin e 100 vjetorit, ekipi i ri i ŽFK Belasica, ekipe të forta të të rinjve si pjesë e të rinjve. Superligë dhe sigurisht ndërtimi i Belasicës së fortë dhe bashkimi me skuadrën e legjendës sonë Goran Pandev. 100 vjet Belasica nga Strumica, bëhuni pjesë e saj - njofton FC Belasica.

Muajin e kaluar KF Belasica ka njoftuar opinionin se shef i ri i shtabit profesional është Shefki Arifovski.

Në anën tjetër FC Academia Pandev promovon lojtarë të rinj, sot si përforcim i ri është prezantuar David Bosheski (19), ish-mbrojtësi i FC Pehçevës, më herët mbrojtjen e ka rifreskuar Dushan Jokovic. ndërsa Marko Alçevski e zgjati kontratën deri në vitin 2026.

“Padevci” e përfunduan kampionatin e Maqedonisë si vendi i dytë dhe këtë verë duhet të luajnë në kualifikueset e Konferencës së Ligës.

Video e ditës