Pas vizitës në Evropë, Biden tani do të fokusohet në Arabinë Saudite

Joe Biden, President i Shteteve të Bashkuara / Foto: EPA-EFE / CAROLINE BREHMAN

Presidenti Amerikan Joe Biden këtë muaj ai e kthen vëmendjen te një udhëtim i ndjeshëm në Lindjen e Mesme që do të testojë aftësinë e tij për të rivendosur marrëdhëniet me princin e fuqishëm të kurorës të Arabisë Saudite, pasi Biden e denoncoi atë si një pabesë. Reuters.

Deri më tani, Biden ka qenë i ngushtë nëse ai do të flasë ballë për ballë me Princin e Kurorës Mohammed bin Salman, liderin de fakto të Arabisë Saudite për të cilin komuniteti i inteligjencës amerikane ka arritur në përfundimin se qëndron pas vrasjes së gazetarit dhe kundërshtarit politik të Washington Post në vitin 2018. Jamal Khashoggi.

Ndërsa Biden pritet të takohet me mbretin saudit Salman dhe princin e kurorës ndërsa është atje, Biden thotë se vizita e tij në Jeddah, Arabia Saudite, është për të marrë pjesë në një samit të shteteve të Gjirit, jo për të takuar princin e kurorës.

“Është në Arabinë Saudite, por nuk ka të bëjë me Arabinë Saudite”, tha Biden. “Dhe kështu që nuk ka asnjë angazhim që po bëhet, mendoj se do të shoh Mbretin dhe Princin e Kurorës, por ky nuk është fokusi i vizitës. Ata do të jenë pjesë e një takimi shumë më të madh”, u tha ai gazetarëve në samitin e NATO-s në Madrid të enjten e kaluar.

Sauditët që mbështesin princin e ri të kurorës u ofenduan nga deklaratat e presidentit amerikan.

“Sa herë që ai thotë, ‘Unë nuk jam me të’, kjo shkakton probleme”, tha burimi për Reuters. "Ju nuk mund t'u kërkoni atyre një nder dhe të vazhdoni të mohoni se jeni takuar me ta."

Biden e denoncoi bin Salmanin, i njohur me inicialet MBS, si një "paria" në lidhje me vdekjen e Khashoggi dhe tha në fillim të mandatit të tij se ai do t'i përqendronte marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara te mbreti Salman, jo tek djali i tij.

Video e ditës