Pas disfatës nga Azerbajxhani, armenët etnikë u evakuuan nga Nagorno-Karabakh

 Armenët etnikë janë evakuuar nga Nagorno-Karabaku, njoftoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes, pasi Azerbajxhani mundi ushtarakisht separatistët atje.

Ministria ruse tha se forcat e saj të stacionuara në zonë evakuuan rreth pesë mijë armenë nga zonat më të rrezikshme. 120.000 armenë jetojnë në rajon.

Ky njoftim korrespondonte me një deklaratë të mëparshme të Gegham Stepanyan, komisioneri për të drejtat e njeriut në Republikën e panjohur të Artsakhut, e cila qeveris Nagorno-Karabakh.

Edhe pse rajoni është një pjesë e njohur ndërkombëtarisht e Azerbajxhanit, shumica e popullsisë janë armenë etnikë. Azerbajxhani nisi një operacion ushtarak anti-terrorist atje të martën.

Armenët ranë dakord me kushtet e Baku dje, duke rezultuar në një armëpushim. Pala armene pretendon se më shumë se 30 njerëz vdiqën dhe më shumë se 200 u plagosën. Një numër i madh armenësh tani kanë frikë të kthehen në shtëpitë e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës