Pas pesë ditësh janë gjetur vetëm çantat e shpinës së tre të rinjve të zhdukur në ujërat e ftohta të Danubit.

Tre personat e zhdukur shpesh shpërndanin foto nga shëtitjet në lumë dhe shëtitjet me varkë / foto: Instagram

Dy çanta shpine, dokumente personale dhe një jelek shpëtimi janë gjetur në kërkim të tre të rinjve, 36, 37 dhe 38 vjeç, të cilët u zhdukën në lumin Danub në Beograd të shtunën pasi u përmbys varka.

Siç raporton “Blitz”, dhjetëra anije, varka dhe zhytës janë ende në kërkim të trupave të tre të mbyturve, si dhe kajakerëve që janë në kërkim të bregut të lumit në afërsi të Pançevës.

Me të zhdukurit Millosh Markoviç, Nenad Trivkoviq и Milan Nikoliq, ishte një mik tjetër, i identifikuar si Mane K., i cili ishte i vetmi që arriti të notonte nga ujërat e ftohta të lumit të madh, temperatura e të cilit ishte rreth shtatë gradë. Të tre praktikisht konsiderohen të mbytur, pasi sipas mjekëve, në këtë temperaturë mjaftojnë vetëm disa minuta që të ndodhë hipotermia dhe pothuajse nuk ka asnjë shans që të gjenden të gjallë pas pesë ditësh.

Danubi afër Beogradit / Foto: Twitter

“Katër shokë ishin jashtë të shtunën. Në mëngjes kanë shkuar në një barbekju në ishullin Bela Stena dhe aksidenti ka ndodhur në mbrëmje kur me siguri po ktheheshin në Zemun. Ata hipën në varkën "Tre Princesha", e cila ishte në pronësi të Millosh Markoviçit, i cili dyshohet se po pilotonte anijen. “Për arsye të panjohura, anija u përmbys dhe miqtë përfunduan në lumë”, tha një burim policor për mediat serbe, duke shtuar se të katërt ndoshta ishin në gjendje të dehur.

Tre personat e zhdukur shpesh shpërndanin foto nga shëtitjet në lumë dhe shëtitjet me varkë / foto: Instagram

“Situata nuk ka ndryshuar. Ne po kërkojmë për tre djemtë çdo ditë. Të përfshira në kërkim janë të gjitha pajisjet në dispozicion, si dhe dronët. Rreth tridhjetë persona nuk janë në terren”, tha një përfaqësues i policisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës