Pasi u zbuluan planet e vrasjes, Zelensky urdhëroi një spastrim të Gardës Kombëtare

Volodymyr Zelensky në Oslo / Foto EPA-EFE/Javad Parsa /

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka thënë kreut të Gardës Kombëtare të Ukrainës që të pastrojë radhët e tij nga ata që e diskreditojnë pasi dy anëtarë të gardës u akuzuan për komplot për të vrarë eprorët e tyre.

Agjencia shtetërore e sigurisë SBU njoftoi muajin e kaluar se kishte arrestuar dy kolonë të Gardës, të cilët dyshohet se kanë bashkëpunuar me Rusinë në një komplot për të vrarë Zelensky dhe zyrtarë të tjerë, duke përfshirë kreun e agjencisë së inteligjencës ushtarake Kirill Budanov. Garda e Ukrainës mbron zyrtarë të ndryshëm qeveritarë.

Duke përfaqësuar kolonelin Oleksiy Morozov, Zelensky tha sot se detyra e tij kryesore është të sigurojë që vetëm ata që shohin një të ardhme me Ukrainën mund t'i bashkohen agjencisë. Ishte deklarata e tij e parë indirekte për këtë temë që kur agjentët u arrestuan.

“Dhe, sigurisht, agjencia duhet të pastrohet nga të gjithë ata që nuk zgjodhën Ukrainën për vete ose diskredituan Gardën Kombëtare”, shkroi ai në Telegram.

Zelensky shkarkoi paraardhësin e Morozov, Serhii Rud, në maj, dy ditë pasi SBU arrestoi punonjësit e saj të akuzuar se punonin për shërbimin rus të sigurisë dhe i jepnin atij informacion të klasifikuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës