Pas operacionit, Rushdi vendoset në respirator dhe nuk mund të flasë

FOTO: Salman Rushdie pas sulmit rrugës për në spital - EPA EFE/@HoratioGates3

Autori i famshëm me origjinë indiane Salman Rushdie, i cili kaloi vite të tëra i fshehur pasi autoritetet iraniane u bënë thirrje myslimanëve në mbarë botën ta vrisnin për shkrimin e tij, u godit me thikë në kokë, qafë dhe trup dje gjatë një leksioni në Nju Jork dhe u transportua me helikopter në spital, tha policia. transmeton H1.

Pas operacionit, i cili zgjati disa orë, Rushdi u vendos në respirator dhe nuk mund të fliste. Shkrimtarët dhe politikanët në mbarë botën dënuan sulmin ndaj Rushdit.

“Lajmet nuk janë të mira. Salmani ka të ngjarë të humbasë njërin sy. “Nervat në krahun e tij ishin prerë dhe mëlçia e tij ishte shpuar dhe dëmtuar”, tha agjenti i tij Andrew Wylie.

Rushdi, 75 vjeç, i cili në kohën e sulmit përfaqësonte organizatorin e ngjarjes, u godit me thikë në skenën e Institutit Chautauqua në perëndim të Nju Jorkut, ku supozohej të fliste me qindra njerëz për lirinë artistike.

FOTO. Salman Rushdie – EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Një efektiv i shtetit të Nju Jorkut, i cili po siguronte ngjarjen, arrestoi të armatosurin. Policia e identifikoi të dyshuarin si Hadi Matar, një 24-vjeçar nga Fairview, New Jersey, i cili bleu një biletë për ngjarjen.

“Një burrë, nuk e di ku, u hodh në skenë dhe e sulmoi duke e goditur me grusht në gjoks dhe qafë”, tha Bradley Fisher, i cili ishte në audiencë.

Një mjek nga audienca u kujdes për Rushdin derisa shërbimet e urgjencës mbërritën, tha policia. Henry Rees, moderatori i ngjarjes, pësoi një dëmtim të lehtë në kokë. Policia tha se po punonte me hetuesit federalë për të përcaktuar një motiv, por nuk e përshkroi armën e përdorur. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan e përshkroi incidentin si "të tmerrshëm".

“I jemi mirënjohës qytetarëve dhe reaguesve të parë që e ndihmuan kaq shpejt”, ka shkruar ai në Twitter.

Rushdie, i cili lindi në një familje myslimane nga Kashmiri në Mumbai, u përball me kërcënime të shumta me vdekje gjatë romanit të tij të katërt, Vargjet Satanike, pas së cilës u transferua në Mbretërinë e Bashkuar. Disa muslimanë thanë se libri përmbante pasazhe blasfemuese. Ky libër u ndalua në shumë vende muslimane pas botimit të tij në vitin 1988. Disa muaj më vonë, udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini, lëshoi ​​një fetva kundër Rushdie duke u bërë thirrje myslimanëve ta vrisnin atë dhe të gjithë të përfshirë në botimin e librit për blasfemi.

Rushdi, i cili e quajti romanin e tij "shumë të butë", u fsheh për gati një dekadë. Hitoshi Igarashi, përkthyesi japonez i romanit, u vra në vitin 1991. Qeveria iraniane tha në vitin 1998 se nuk do ta mbështeste më fetvanën dhe Rushdi ka jetuar relativisht i lirë vitet e fundit.

Organizatat iraniane, disa të lidhura me qeverinë, kanë ofruar një shpërblim prej miliona dollarësh për vrasjen e Rushdit. Pasardhësi i Khomeinit, Ayatollah Ali Khamenei, tha në vitin 2019 se fetvaja ishte "e pakthyeshme". Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve Fars e Iranit dhe organet e tjera të lajmeve dhuruan para në vitin 2016 për të rritur shpërblimin me 600 dollarë.

Fars e quajti Rushdin një femohues që "ofendoi profetin" në raportin e tij mbi sulmin e së premtes. Rushdi botoi një kujtim në vitin 2012 për jetën e tij të fshehtë, pas fetvasë së quajtur "Joseph Anton", pseudonimi që ai përdori ndërsa ishte nën mbrojtjen e policisë britanike.

Ai fitoi çmimin Booker për romanin e tij të dytë, "Fëmijët e mesnatës". Romani i tij i ri "Qyteti i Fitores" pritet të publikohet në shkurt të vitit të ardhshëm. Kryeministri britanik Boris Johnson tha se ishte i tmerruar që Rushdie ishte "thyer me thikë ndërsa po ushtronte të drejtën që nuk duhet të ndalonim kurrë së mbrojturi". Nuk kishte kontrolle sigurie për ngjarjen në Institutin Chautauqua, i themeluar në shekullin e 19-të në qytetin e vogël liqenor me të njëjtin emër.

“Ndjeva se kishim nevojë për më shumë mbrojtje atje, sepse Salman Rushdie nuk është një shkrimtar i zakonshëm. Ai është një shkrimtar që ka një fetva kundër tij”, tha Anour Rahmani, një shkrimtar algjerian dhe aktivist i të drejtave të njeriut i cili ishte në audiencë.

Rushdi u bë shtetas amerikan në vitin 2016 dhe jeton në Nju Jork. Një mysliman kulturor i vetë-përshkruar dhe "ateist i linjës së ashpër", Rushdi ishte një kritik i ashpër i feve të ndryshme. Ai foli gjithashtu për shtypjen fetare në Indi, përfshirë nën qeverinë aktuale nacionaliste hindu të kryeministrit Narendra Modi.

“Salman Rushdie ka qenë shënjestër e sulmeve për dekada për fjalët e tij, por ai kurrë nuk është tërhequr apo lëkundur”, tha drejtoresha ekzekutive e PEN America, Susan Nossel.

Ajo shtoi se dje herët në mëngjes, Rushdie, i cili është presidenti i PEN America, i dërgoi email asaj për të ndihmuar në rivendosjen e shkrimtarëve ukrainas që kërkojnë azil.

Video e ditës