Pas një sërë gabimesh të arbitrave, FFM njoftoi futjen e VAR-it në PMFL.

Foto: FFM

Pas një sërë gabimesh në fushat e futbollit, FFM-ja sot me një njoftim zyrtar njoftoi përdorimin e sistemit VAR në Ligën e Parë të Maqedonisë.

Kampionati maqedonas i futbollit ende nuk është në shoqërinë e atyre që përdorin teknologji moderne dhe nga FFM sqarojnë se po punohet në sigurimin e kushteve për përdorimin e VAR-it në Maqedoni. Për momentin nuk është e saktësuar se kur gjyqtarët në Maqedoni do të mund të llogarisin në këtë teknologji, e cila u përdor në Arenën “Todor Proeski” në ndeshjet e kombëtares së Maqedonisë në futboll.

Federata e Futbollit të Maqedonisë (FFM) është e vendosur të mos lejojë padrejtësi në futboll, pavarësisht kostos.

Me këtë në mendje, FFM po punon në mënyrë aktive për të futur teknologjinë e Video Asistent Referee (VAR) në ligat tona.

Jemi të vetëdijshëm për sfidat që sjell ky proces, veçanërisht në gjetjen e një kompanie të përshtatshme produksioni për të transmetuar ndeshjet, gjë që ishte gjithashtu një problem kyç, pavarësisht vendosmërisë sonë për të pasur teknologjinë VAR në dispozicion tashmë këtë sezon, në mënyrë që kjo të mos ndodhë, sepse kjo hapi është kritik për prezantimin dhe funksionimin efektiv të teknologjisë VAR. Synimi ynë është që kjo teknologji të jetë e disponueshme sa më shpejt që të jetë e mundur, megjithëse përballemi me kërkesa komplekse logjistike dhe teknike për zbatimin e saj, të cilat po punojmë intensivisht për t'i tejkaluar.

Futbolli nuk është thjesht një lojë, por një simbol i drejtësisë dhe barazisë sportive. Në zemër të çdo ndeshjeje është dëshira për lojë të ndershme, ku çdo ekip ka shanse të barabarta për sukses.

Paralelisht me këto përpjekje, FFM vazhdimisht investon në ngritjen profesionale të gjyqtarëve tanë. Ne i dërgojmë rregullisht në trajnime dhe seminare në kuadër të UEFA-s për të përmirësuar aftësitë dhe aftësitë e tyre për arbitrimin e duhur.

Jemi të përkushtuar që të sigurojmë standarde më të larta në futbollin tonë dhe besojmë se këto hapa do të kontribuojnë për një rezultat të drejtë dhe cilësor të futbollit”, thuhet në njoftimin në faqen zyrtare të Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

VIDEO | Radoviq pas ndeshjes me Strugën: Skandal, kjo është fatkeqësi për futbollin në Maqedoni

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës