Ai e dëboi priftin rus Vasian Zmeev në Maqedoni dhe Bullgari

Foto: 24chasa.bg

Pas Maqedonisë dhe Bullgarisë, ai vendosi të dëbojë priftin rus Vasian Zmeev, njoftoi agjencia ruse "TAS",

Agjencia thekson se prifti rus ishte një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Përveç tij, nga Bullgaria u dëbuan edhe dy zyrtarë të tjerë të kishës. Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e tre zyrtarëve të kishës nga Patriarkana e Moskës në Sofje u vlerësua nga ambasada ruse si një "akt i mprehtë dhe i paturpshëm".

Më 17 shtator, tre diplomatë rusë u shpallën persona non grata nga Maqedonia e Veriut dhe njëri prej tyre ishte arkimandriti Vasian Zmeev.

Informacioni për diplomatët e dëbuar është transmetuar nga Ministria e Punëve të Jashtme ruse dhe Ambasada ruse në Shkup. Një ditë më vonë u konfirmua nga MPJ e Maqedonisë.

Meqë ra fjala, javën e kaluar presidenti i Demokratëve për një Bullgari të Fortë (DSB) dhe bashkëkryetar i grupit parlamentar të qeverisë Le të vazhdojmë me ndryshimet dhe Bullgaria Demokratike, gjenerali. Atanas Atanasov, në një prononcim për BNT, kritikon punën e shërbimeve bullgare të sigurisë, duke komentuar masën e MPJ-së së Maqedonisë për të shpallur të padëshirueshëm tre diplomatë rusë dhe një arkimandrit rus.

“A nuk është turp për inteligjencën bullgare që shërbimet e Maqedonisë së vogël zbuluan se prifti rus që jeton në Sofje dhe shërben në kishën ruse është i angazhuar në inteligjencë në Maqedoni dhe për këtë e kanë dëbuar prej andej. Dhe ai jeton rehat në Bullgari pa asnjë problem”, gjenerali Atanas Atanasov, i cili është kryetar i partisë Demokratët për një Bullgari të Fortë (DSB) dhe bashkëkryetar i grupit parlamentar në pushtet të qeverisë Ne vazhdojmë me ndryshimet dhe Bullgaria Demokratike ( PP-DB), tha për BNT.

Atanasov: A ka turp inteligjencës bullgare që Maqedonia e vogël dëboi një prift rus që jetonte rehat në Bullgari

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës