Pas ligjit të diskutueshëm të agjentëve të huaj, SHBA-ja po vendos kufizime vizash ndaj Gjeorgjisë

Anthony Blinken/ Foto EPA-EFE/JUSTIN LANE

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar një politikë të re të kufizimeve të vizave për banorët e republikës së Kaukazit Jugor të Gjeorgjisë, pasi qeveria atje miratoi një ligj të diskutueshëm për zbulimin e financimit të huaj.

Departamenti i Shtetit po zbaton një politikë të re të kufizimit të vizave për Gjeorgjinë që do të zbatohet për individët përgjegjës ose bashkëpunëtorë në minimin e demokracisë në Gjeorgji, si dhe për anëtarët e familjeve të tyre, tha Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken.

Sipas Blinken, kjo përfshin ata që janë përgjegjës për shtypjen e shoqërisë civile dhe lirinë e tubimit paqësor në Gjeorgji përmes një fushate dhune ose frikësimi.

Pavarësisht protestave masive, qeveria gjeorgjiane miratoi javën e kaluar një ligj që kërkon të kufizojë ndikimin e huaj mbi OJQ-të, duke ashpërsuar përgjegjësitë e organizatave humanitare dhe mediave të pavarura që marrin më shumë se 20% të të ardhurave të tyre nga burime të huaja.

Kundërshtarët e ligjit kanë frikë se ai mund të përdoret për të persekutuar disidentët, duke ndjekur shembullin e ligjit të kritikuar ndërkombëtarisht të Rusisë kundër agjentëve të huaj.

Blinken përmendi gjithashtu "indikacione të qarta të një fushate frikësimi dhe përdorimit të dhunës për të shtypur protestat paqësore", duke shtuar se ligji dhe taktikat represive minojnë demokracinë gjeorgjiane dhe liritë themelore për të cilat populli gjeorgjian ka të drejtë.

Sekretari amerikan i Shtetit shtoi se Uashingtoni do të shqyrtojë edhe bashkëpunimin dypalësh me Tbilisin.

Ligji nuk është ende në fuqi sepse presidentja gjeorgjiane Salome Zurabishvili vuri veton ndaj tij, megjithëse parlamenti mund ta refuzojë atë.

Bashkimi Evropian gjithashtu ka kritikuar ashpër ligjin dhe ka paralajmëruar se ai mund të pengojë përpjekjet e Gjeorgjisë për t'u bërë anëtare e Bashkimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës