Një dekadë pas aksidentit, mbetjet njerëzore u gjetën në një minierë në Zelandën e Re

Aksidenti në minierë në Zelandën e Re
Aksidenti i minierës 2010 në Zelandën e Re / Foto nga EPA / IAIN MCGREGOR /

Policia e Zelandës së Re ka gjetur mbetje njerëzore në një minierë ku ndodhi një aksident tragjik 11 vjet më parë.

“Eshtrat njerëzore janë gjetur në një minierë qymyri në Zelandën e Re”, tha policia sot pas më shumë se një dekade të një prej fatkeqësive më të rënda në vend.

Në nëntor 2010, një seri shpërthimesh të shkaktuara nga gazi metan në minierën e lumit Pike vrau 29 njerëz. Dy minatorë arritën të arratiseshin, shkruan British Sky.

Dy-tre trupa u gjetën në minierë

Më pas miniera u mbyll dhe hyrja u ndalua për vite me radhë për arsye sigurie. Por me kërkesë të familjeve të viktimave të aksidentit, hetuesve iu lejua aksesi në vitin 2019.

Policia tha se fotot e marra në minierë në fund të javës së kaluar tregonin dy, ndoshta tre, trupa të gjetur atje. Duke qenë se rrënojat janë larg hyrjes së minierës, hetuesit nuk kanë mundur deri më tani të bëjnë një analizë më të detajuar.

"Megjithëse nuk kemi qenë në gjendje të identifikojmë mbetjet, ne po punojmë me shkencëtarët mjeko-ligjorë për të parë se si mund të përcaktojmë identitetet e tyre," tha detektivi Peter Reed.

Hetuesit thanë se gjashtë deri në tetë persona po punonin në zonën ku u gjetën rrënojat në momentin e përplasjes.

Video e ditës