Pas 87 vitesh autoritetet po zhvendosin kopshtin zoologjik të Beogradit, reagime të shumta

Foto: Beozoovrt.rs

Kopshti zoologjik i Beogradit, i cili ndodhet në këmbët e kalasë së Kalemegdan që nga themelimi i saj në vitin 1936, do të zhvendoset në vendin Ada Ciganlija në lumin Sava, raportojnë mediat serbe.

Siç njoftoi administrata e qytetit të Beogradit, personi i parë i kryeqytetit serb, Aleksandar Sapic, nesër me bashkëpunëtorët e tij Marko Stojcic dhe Robert Djukic, ai do të vizitojë Ada Ciganlija, gjegjësisht Ada Safari, ku në të ardhmen do të jetë edhe Kopshti Zoologjik.

Për momentin, ende nuk dihet se çfarë do të jetë në vendin e kopshtit zoologjik të sotëm, i njohur si “Kopshti i Shpresës së Mirë” nën kalanë e Beogradit.

Ai u hap më 12 korrik 1936 dhe është kopshti zoologjik më i madh dhe më i vjetër në Serbi. Ajo u themelua nga kryetari i atëhershëm, një industrialist Vlada Iliç, në ditën e Shën Pjetrit.

Banorët e parë të kopshtit ishin: luanët, leopardët, arinjtë e bardhë dhe të murrmë, ujqërit, makakët dhe majmunët mangabej, antilopat, buallet, zebutë, muflonët, dreri, kaprolli, lejlekët, vinçat, pallujt, fazanët, bufat, pelikani dhe papagalli .

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kopshti zoologjik u godit gjatë bombardimeve naziste të Beogradit në prill të vitit 1941, kur, sipas drejtorit të asaj kohe, Aleksandar Krstiq, njerëz nga ndërtesat përreth u fshehën në kopsht, duke menduar se nuk do të ishte. objektiv i sulmit. Tre vjet më vonë, kopshti zoologjik u bombardua gjithashtu nga aleatët - amerikanët dhe britanikët.

Skulptorit serb i njihet imazhi aktual i kopshtit zoologjik të Beogradit Vuk Bojoviq, i cili ishte drejtor për 28 vjet – nga viti 1986, deri në vdekjen e tij në shtator 2014.

Në mediat serbe dhe në rrjetet sociale ka reagime të shumta, kryesisht negative, për lëvizjen e autoriteteve të qytetit me zhvendosjen e Kopshtit Zoologjik. Disa nga komentet janë se autoritetet, në zgjerimin e zgjerimit të ndërtimit, po sakrifikojnë një vend kulti në qytet dhe një traditë shumë dekadash. Nga ana tjetër komentet e tjera e mirëpresin zhvendosjen, duke thënë se hapësira aktuale është shumë e ngushtë dhe e papërshtatshme për shumë prej kafshëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës