Plenkoviç: Për herë të parë ka më pak se 89.000 të papunë

Kryeministri Andrej Plenkoviç u mburr se PBB-ja e Kroacisë u rrit me 3,9 përqind në tremujorin e parë.

Kjo është rritja më e madhe në mesin e 24 vendeve anëtare të BE-së që kanë publikuar këto të dhëna deri më tani.

"Vazhdim i shkëlqyer i trendit nga viti i kaluar," tha kryeministri Plenkoviç.

Duke përcaktuar se Kroacia është në një moment të mirë zhvillimi, ai kujtoi se gjatë mandatit të dy qeverive të tij të mëparshme, rritja reale e pagave ishte 37 për qind dhe vetëm vitin e kaluar kjo rritje ishte ndërmjet 12 dhe 13 për qind.

Ai shtoi se paga mesatare në tetë vitet e fundit është rritur për 577 euro, ndërsa sot në Kroaci ka 1,72 milionë të punësuar, prej të cilëve 80 për qind punojnë për një periudhë të pacaktuar.

Në të njëjtën kohë, për herë të parë numri i të papunëve është nën 89.000 mijë, ka përfunduar kryeministri, transmeton Danica.hr.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës