Plenkoviç: Ukraina mbron të gjithë botën demokratike

Andrej Plenkovi / / Foto nga EPA-EFE / GEERT VANDEN WIJNGAERT

Në Ukrainë, demokracia dhe rendi ndërkombëtar i bazuar në ligj janë nën sulm, tha sot kryeministri kroat Andrej Plenkoviç dhe i bëri thirrje botës demokratike të bashkohet kundër autoritarizmit.

Plenkoviç mori pjesë nëpërmjet lidhjes video në Samitin e Demokracisë, një takim virtual i 120 vendeve të organizuar nga Shtetet e Bashkuara.

“Demokracia dhe rendi ndërkombëtar i bazuar në ligj janë nën sulm në Ukrainë. “Kroacia qëndron pas lidershipit dhe popullit ukrainas, sepse ata jo vetëm mbrojnë vlerat e lirisë, demokracisë dhe paqes në vendin e tyre, por gjithashtu mbrojnë të gjithë botën demokratike”, tha Plenkoviç.

Ai shtoi se Kroacia, vetë viktimë e agresionit në vitet 1990, ka qenë për këtë arsye e qartë në shprehjen e solidaritetit me Ukrainën dhe dënimin e Rusisë si agresore që nga fillimi i pushtimit rus më shumë se një vit më parë.

“Është e rëndësishme që ne si demokraci të qëndrojmë së bashku dhe në kontekstin global të botës, e cila është e ndarë në demokratike dhe autoritare, të forcojmë aleancat tona, të theksojmë vlerat tona dhe të jemi të përgjegjshëm si qeveri në kohë të vështira”. theksoi kryeministri. jashtë.

Duke kujtuar se këtë vit Kroacia u bë pjesë e Eurozonës dhe zonës Shengen, Plenkoviç tha se kjo është dëshmi se demokracia sjell rritje ekonomike dhe përparim për qytetarët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës