Plenkoviç: Nëse Putini vjen në Kroaci, do ta arrestojmë menjëherë

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkovi / / Foto: EPA-EFE / Virginia Mayo / POOL

Kur presidenti rus Vladimir Putin, për të cilin Gjykata Penale Ndërkombëtare (GJNP) në Hagë ka lëshuar një urdhër arresti, do të vinte në Kroaci, do të arrestohej sipas procedurës së parashikuar me ligj, tha kryeministri kroat sot në Bruksel. Andrej Plenkovi..

Kroacia aderoi në Statutin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe miratoi një ligj për bashkëpunimin me gjykatën.

“Ai ligj parashikon të gjitha procedurat në rast se ka urdhër arrest për një person dhe me sa di unë këtu nuk vlen imuniteti. Prandaj, procedura do të ishte pikërisht ashtu siç e parashikon ai ligj, dhe policia kroate dhe autoritetet kompetente me siguri do të reagonin”, tha Plenkoviç, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari se si do të vepronte Kroacia në rast të vizitës së Putinit.

Plenkoviç vuri në dukje se një vizitë e tillë "gjithsesi nuk është realiste".

"Unë nuk besoj se ai do të shkojë në vendet që janë nënshkruese të Statutit të Romës kaq shpejt," tha ai.

Statuti i Romës është një traktat ndërkombëtar që krijoi Gjykatën Penale Ndërkombëtare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës