Një pagë prej 4.000 frangash në Zvicër do të thotë se je i varfër

Franga zvicerane/ Foto: Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Ndërsa në shumë vende një pagë mujore prej 4.000 frangash do të konsiderohej e mirë, në Zvicër do të thoshte të jetosh në kufijtë e varfërisë. Rritja e qirave, mungesa e njësive të banimit, rritja e çmimeve të sigurimeve shëndetësore – kështu është edhe në Zvicër. Deri në kohën kur të gjitha paguhen, kanë mbetur pak para. Daniel Lauper nga organizata humanitare Caritas theksoi se situata është bërë e pasigurt për shumë njerëz për shkak të pandemisë së koronavirusit. Turpi i atyre që kërkojnë ndihmë është i dhimbshëm, transmeton Klix.ba.

“Në Zvicër nuk flasim për para apo se nuk kemi para”, thotë Lauper. Por pothuajse 750.000 njerëz janë të prekur nga varfëria. “Më vjen një gungë në fyt kur mendoj për familjet e shumta që janë në buzë”. Ky numër nuk është i matshëm”, theksoi ai. Lauper vuri në dukje se shumë familje janë në një situatë të vështirë dhe ka frikë se rezultati do të jetë zhgënjimi për familjet që nuk marrin ndihmë. Zviceranët në rrugët e Bernës kërkuan rritje të pagave dhe pensioneve, kërkojnë të ardhura të barabarta me koston e jetesës.

Ai pret që edhe më shumë njerëz të kërkojnë ndihmë ndërsa primet e sigurimit shëndetësor rriten vitin e ardhshëm. Ministri në largim i Shëndetësisë Alain Berset njoftoi një rritje të kostos së sigurimit shëndetësor.

"Kam një lajm të keq për familjet tashmë të prekura nga inflacioni." “Kostot e sigurimit shëndetësor do të rriten në 8,7 për qind gjatë vitit 2024”, tha Berset. Gazeta Neue Zurcher Zeitung raportoi se rritja e çmimit për një familje me dy fëmijë do të shkonte në 1.000 franga në vit. Zvicra aktualisht shpenzon 5,5 miliardë franga për të subvencionuar primet e sigurimit shëndetësor.

Kjo është një shumë e barabartë me buxhetin e ushtrisë së këtij vendi. Inflacioni në Zvicër është më i ulët se në shumicën e vendeve evropiane, por është i lartë sipas standardeve zvicerane. Qiratë janë vazhdimisht në rritje. Drejtori i Zyrës Federale të Çështjeve të Strehimit pret që qiratë të rriten me 2026 për qind deri në vitin 15. Kjo, si dhe numri i ulët i vendeve të lira të punës dhe rritja e popullsisë në nëntë milionë, është një barrë. Kjo ka bërë që 21,6 për qind e popullsisë së BE-së të jetë në rrezik të varfërisë, shkruan swisinfo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës