Plani për të mbrojtur F-16 nga sulmet ruse u zbulua nga komandanti ukrainas

THOMAS LOHNES/GETTY IMAGES

Ukraina do të stacionojë një pjesë të flotës së saj të avionëve luftarakë F-16 të dhuruara nga Perëndimi jashtë vendit për të shmangur sulmet ruse ndaj avionëve të avancuar, tha një komandant i lartë ukrainas.

"Një numër i caktuar avionësh do të ruhen në baza ajrore të sigurta jashtë Ukrainës, në mënyrë që ata të mos synohen këtu," tha për Radion Evropa e Lirë Serhiy Golubtsov, kreu i aviacionit në Komandën e Forcave Ajrore të Ukrainës.

Katër vende – Danimarka, Holanda, Norvegjia dhe Belgjika – janë zotuar të ofrojnë dhjetëra avionë F-16 për Ukrainën për të forcuar flotën e saj të vjetëruar dhe të varfëruar kundër avionëve rusë superiorë dhe më të shumtë në numër.

Kievi ka kërkuar prej kohësh avionë nga Lockheed Martin, edhe pse saktësisht se kur avioni do të mbërrinte dhe do të ishte operacional nuk u bë e qartë kurrë.

Ato priten në javët e ardhshme, megjithëse vonesat dhe pasiguritë kanë pllakosur afatet kohore të përcaktuara nga vendet donatore.

Pilotët ukrainas kanë ndjekur trajnime në disa vende të NATO-s, ndërsa Kievi po krijon infrastrukturën e nevojshme për të operuar avionin.

“Kemi një numër të caktuar aeroportesh të përgatitur dhe e dimë numrin e avionëve që do të hyjnë këtë vit”, tha Golubtsov dhe shtoi se disa nga avionët e dhuruar do të mbeten në qendrat ku trajnohen pilotët ukrainas dhe personeli i aviacionit.

Foto: Andy Reeve-Smith

Disa nga avionët me bazë jashtë Ukrainës do të përdoren për të zëvendësuar avionët që i nënshtrohen riparimit ose mirëmbajtjes, duke i dhënë Kievit një numër konstant të avionëve operacionalë në çdo kohë, shtoi shefi i aviacionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës