Pheniani ka vendosur të dëbojë ushtarin amerikan Travis King

Parada në Korenë e Veriut / Foto: EPA-EFE / KCNA

Koreja e Veriut ka vendosur të dëbojë ushtarin amerikan Travis King, i cili më parë u raportua se kishte pranuar se kishte hyrë ilegalisht në vend, njoftoi sot agjencia e lajmeve KCNA e Koresë së Veriut.

Mediat britanike raportuan se në raportin përfundimtar të hetimit për hyrjen e paligjshme të King në Korenë e Veriut në korrik të këtij viti thuhej se King tha se ishte i indinjuar nga trajtimi çnjerëzor dhe diskriminimi racor në radhët e ushtrisë amerikane.

-Travis King pranoi se vendosi të vinte në Korenë e Veriut sepse ndihej keq për trajtimin çnjerëzor dhe diskriminimin racor në ushtrinë amerikane, tha më parë një zyrtar i Phenianit për Agjencinë Koreane.

Raporti i agjencisë shtetërore të Koresë së Veriut nuk specifikonte se ku do të internohej ushtari, megjithëse Koreja e Veriut kishte vënë në dukje më parë në hetimet e saj fillestare se Mbreti donte një vend të shenjtë ekskluzivisht në Korenë e Veriut.

Para se të kalonte kufirin në Korenë e Veriut, King shërbeu dy muaj në një burg të Koresë së Jugut me akuza për sulm dhe u lirua më 10 korrik. Më pas ai duhej të fluturonte për në SHBA për t'u përballur me procedimet disiplinore, por arriti të largohej nga aeroporti.

King është një specialist i inteligjencës që ka qenë në ushtri që nga janari 2021 dhe erdhi në Korenë e Jugut si pjesë e një rotacioni të trupave amerikane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës