Pistorius për bisedën e përgjuar: Putin po bën një luftë informacioni kundër Gjermanisë

Vladimir Putin/ Foto: EPA-EFE/RAMIL SITDIKOV/SPUTNIK/PISHINA KREMLIN KREDI E DETYRUAR

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha sot se presidenti rus Vladimir Putin po zhvillon një "luftë informacioni" kundër Gjermanisë pas publikimit të bisedës telefonike të përgjuar të katër oficerëve të Bundeswehr-it për një sulm të mundshëm në urën e Krimesë.

Në reagimin e tij të parë për këtë rast, Pistorius pretendoi se ishte një "sulm hibrid" nga Rusia me qëllim "minimin e vendosmërisë", raporton Bild.

Pistorius tha se kishte urdhëruar një hetim të menjëhershëm "gjithëpërfshirës" mbi incidentin, duke shtuar se pamjet tregonin oficerët e Bundeswehr duke diskutuar "skenarë të ndryshëm" të ngjarjeve, jo plane. Sipas tij, biseda e tyre nuk nënkuptonte një dritë jeshile për transferimin e raketave të lundrimit Taurus në Ukrainë.

Pistorius i cilësoi veprimet e qeverisë ruse, veçanërisht pretendimin e zëvendëskryetarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, se Gjermania po përgatitet për luftë me Rusinë, si një fushatë propagandistike të orkestruar nga Kremlini.

Ai "nuk donte të spekulonte" për pasojat e personelit për oficerët përpara përfundimit të hetimit, por nuk i përjashtoi ato, duke shtuar se pritej një raport nga shërbimi i kundërzbulimit të ushtrisë.

Ministri tha se nuk ka asnjë informacion nëse “rusët mund të kishin përgjuar edhe më shumë biseda”.
Ministria gjermane e Mbrojtjes ka konfirmuar vërtetësinë e regjistrimit të bisedës së brendshme të katër oficerëve të Bundeswehr-it dhe Zyra Federale për Kundërzbulimin Ushtarak po merr të gjitha masat e nevojshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës