PiS nuk ka ndërmend të heqë dorë nga pushteti

Udhëheqësit e PiS / Foto EPA-EFE/Rafal Guz

Presidenti polak Andrzej Duda emëroi zyrtarisht kryeministrin aktual Mateusz Morawiecki (PiS) si përfaqësues të qeverisë së re. Ndonëse kryeministri ka paraqitur tashmë zgjidhjet ministrore, parashikohet që qeveria të ketë një afat prej 14 ditësh.

Morawiecki dhe partia e tij Pravo i Pravda (PiS) humbën zgjedhjet e përgjithshme të 15 tetorit nga një koalicion partish opozitare të udhëhequr nga Donald Tusk. Edhe pse PiS është grupi më i madh në mbledhjen e re të Kuvendit me 191 deputetë, partitë opozitare kanë gjithsej 248 deputetë, që mjaftojnë për formimin e qeverisë.

Megjithatë, presidenti pro-PiS i Polonisë këmbënguli që Morawieckit t'i jepet mundësia të përpiqet të formojë një qeveri.

“Ne po përmbushim zakonin kushtetues duke emëruar një qeveri që përfaqëson grupin që fitoi zgjedhjet parlamentare. I shikoj me gëzim kryeministrin dhe ministrat”, tha Duda gjatë ceremonisë të hënën.

Megjithatë, kryetarët e Dhomës së Lartë dhe të Ulët të Parlamentit, të cilët nuk u paraqitën në ceremoni, treguan se emërimi i Dudës ishte në fakt një farsë.

Pas formimit të qeverisë, Morawiecki ka dy javë kohë për të tentuar të fitojë besimin e Parlamentit për programin e qeverisë. Nëse kjo dështon, atëherë Parlamenti do të jetë në gjendje të zgjedhë një kandidat për kryeministër, një rol që ka gjasa t'i kalojë Donald Tusk.

"Qeveria e kryeministrit Donald Tusk, për sa i përket strukturës, është 100 për qind e kompletuar," tha një anëtar i Koalicionit Qytetar të Tusk.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës