Edicioni i pestë i "Omnibustopia" është pjesërisht në shenjën e arteve remix

Evenimenti multimedial “Omnibustopia” në edicionin e tij të pestë do të zhvillohet në datat 28 dhe 29 shtator dhe do të sjellë një program koncertesh ekskluzive, ekspozitash, bisedash dhe punëtorish.

Programi i të pestës "Omnibustopia" do t'i kushtohet pjesërisht arteve remix. Pas tre vitesh, sërish një pjesë e ngjarjeve do të zhvillohen në një autobus të JSP-së.

Në kuadër të programit kryesor më 28 shtator (e enjte), nga ora 20:XNUMX, në autobusin e JSP-së që ndodhet afër shatërvanit të Parkut të Qytetit në Shkup, koncert do të mbajë Trio Dragan Teodosiev (Blagojce Tomevski - klarinetë, Stefan Miladinov - elektrike kitarë dhe Dragan Teodosiev - bateri), ndërsa do të bisedojnë edhe Jordan Shishovski dhe Mariglen Demiri.

Më 29 shtator (e premte), nga ora 20:XNUMX, në dhomën publike do të hapet ekspozita grupore e kolektivit "Matriaršija" nga Beogradi, ndërsa koncerte do të mbajnë grupet "Crno dete" (Damjan Brkiq - kitarë elektrike, Milan Bukeljović - bateri dhe Tomislav Marjanović - saksofon) dhe "Setstat" (Vasko Bojadziski - saksofon, Vladan Drobitski - trombon, Pance Buyukliev - sintetizues, Pavel Drobitski - kitarë bas dhe Goce Naumov - bateri).

Si paraprogram, më 26 dhe 27 shtator në ambientet e "Partizanska stampa" u mbajt një punëtori me temë rikrijimi/ridizajnimi i posterave të filmave dhe kopertinave të albumeve muzikore. Punëtoria u drejtua nga Biljana Dimitrova dhe Millosh Stojanovic nga "Partizanska Štampa".

Më 25 dhe 26 shtator në Kinematekë u mbajt punëtori për riimagjinimin e muzikës së filmit maqedonas dhe botëror. Punëtoria u drejtua nga muzikanti i njohur maqedonas i xhazit Jordan Kostov.

Të gjitha ngjarjet janë pa pagesë, përveç koncerteve të “Crno Dete” dhe “Setstat”, për të cilat do të paguhet bileta prej 300 denarë (deri më 28 shtator, dhe në ditën e koncertit, bileta do të kushtojë 400 denarë). Veprimtaria është mbështetur nga Ministria e Kulturës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës