Petrovska viziton ushtarët maqedonas të cilët janë pjesë e forcave shumëkombëshe të NATO-s në Bullgari

Foto: Ministria e Mbrojtjes

Ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska sot do të vizitojë pjesëtarët e Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, të cilët janë pjesë e forcave shumëkombëshe të NATO-s në Bullgari, njoftoi Ministria e Mbrojtjes.

Në bazën në Novo Selo, ku janë vendosur forcat shumëkombëshe të NATO-s, ministrja Petrovska dhe kolegu i saj bullgar Todor Tagarev do të priten nga kontingjentet maqedonas dhe bullgarë, pas së cilës ministrja Petrovska do të ketë një takim me ushtarët maqedonas të dislokuar në këto NATO. forcat.

Ushtria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka kontribuar në forcat shumëkombëshe të NATO-s që nga nëntori i vitit 2022, me një kontingjent prej një toge. Në këto forca ka mbi 1.000 anëtarë nga aleatët Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Shqipëria, Greqia, Mali i Zi, Turqia dhe Shtetet e Bashkuara, nën udhëheqjen e Italisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës