Petrovska thotë se pajisjet ushtarake që i dhuruam Ukrainës ishin për asgjësim, në këmbim morëm një donacion amerikan

Të gjitha pajisjet që janë dhuruar deri tani janë tashmë në përfundim të përdorimit dhe sipas planeve tona nuk do të jenë pjesë e armatimit tonë, nëse nuk e shfrytëzojmë momentin tani për t'i dhënë aty ku e kërkojnë, ne. do të duhet të paguajnë për ta shkatërruar, tha ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska sonte në paraqitjen mysafire në “360 gradë”.

- Aktualisht, vullneti politik i Maqedonisë së Veriut dhe i imi si Ministër i Mbrojtjes në mbështetje të Ukrainës është i padiskutueshëm, por shumë shpesh një vullnet dhe mbështetje e tillë politike duhet të tregohet me hapa realë. Donacioni është një nga mënyrat se si e demonstrojmë mbështetjen tonë, tha Petrovska.

E pyetur se çfarë marrim në këmbim, ajo tha se vetëm në më pak se një vit, SHBA ka miratuar përdorimin e 139 milionë dollarëve.

-Nëse duam të krahasojmë është disa herë më shumë se sa kemi dhuruar. Ato mjete janë në mbështetje të planit modernizues të ushtrisë sonë, tha Petrovska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës