Petrovska në një ceremoni me Guvernatorin e Vermontit, Phil Scott: një partneritet tre dekadash me Gardën Kombëtare të Vermontit e ka transformuar ushtrinë tonë dhe ka shërbyer si frymëzim për zhvillim të fortë

Slavjanka Petrovska/Foto: MPB

Në kuadër të vizitës në SHBA, ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska në Vermont mori pjesë dhe foli në ceremoninë me të cilën u shënua partneriteti 30 vjeçar ndërmjet Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Gardës Kombëtare të Vermontit dhe e nënshkroi me Guvernatori i Vermontit, Phil Scott dhe dokumenti solemn që pasqyron këtë partneritet tre dekadash dhe angazhimin e Ushtrisë dhe Gardës Kombëtare për aktivitetet e ardhshme të përbashkëta.

- Tre dekada më parë, ne u bashkuam nga vizioni ynë i unitetit dhe bashkëpunimit, si dhe vlerat tona të përbashkëta. Gjatë 30 viteve të fundit kemi pasur rezultate mbresëlënëse – kemi organizuar mbi 350 aktivitete dhe kulmi i besimit të ndërsjellë ka qenë pjesëmarrja e përbashkët në misionin në Afganistan në vitin 2010. Ne pamë gjithashtu fuqinë transformuese të bashkëpunimit – sesi shkëmbimi i njohurive, ekspertizës dhe burimeve çon në zgjidhje inovative që kanë një ndikim afatgjatë”, tha ministrja. 

Duke u ndalur në mundësitë e ardhshme, Petrovska theksoi se sidomos sot kur përballemi me sfida komplekse, duhet të qëndrojmë të shkathët, të përshtatemi me ndryshimet dhe të vazhdojmë të gjejmë zgjidhje që do ta forcojnë sigurinë tonë kolektive. 

“Duke hyrë në këtë fazë të re të partneritetit tonë, ne duhet të jemi të guximshëm dhe ambicioz në qëllimet tona. Arritjet e 30 viteve të fundit janë shembull i qëndrueshmërisë dhe kapaciteteve tona kolektive. Tani është koha që të jemi edhe më të vendosur dhe të shtyjmë kufijtë e asaj që mund të arrijmë së bashku”, tha Petrovska. 

Ministri falënderoi gjeneralin Knight dhe gjeneral Gjurchinovski dhe paraardhësit e tyre për përkushtimin e tyre në zhvillimin e këtij partneriteti dhe i falënderoi të gjithë pjesëtarët e Armatës dhe Gardës Kombëtare për profesionalizmin, përkushtimin dhe përkushtimin e tyre që formësuan partneritetin e ndërsjellë. Guvernatori i Vermontit, Scott theksoi se “ndër vite, ushtritë tona kanë bashkëpunuar shumë – me stërvitje në Maqedoninë e Veriut dhe në SHBA, me punë humanitare dhe me pjesëmarrjen e përbashkët në Afganistan në vitin 2010, kur pjesëtarët e Gardës sonë Kombëtare qëndruan në krah. krah Maqedonisë së Veriut”. 

"Përvojat e tyre të përbashkëta dhe angazhimi i udhëheqësve të mbrojtjes kanë qenë jashtëzakonisht të rëndësishme për suksesin e këtij partneriteti dhe na kanë ndihmuar të ndërtojmë këtë marrëdhënie të fortë." Dua të nënvizoj disa suksese të mëdha gjatë kësaj kohe, ku përfshihet anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO si Aleati i 30-të.Me këtë ju iu bashkuat Aleancës më të suksesshme në botë dhe ne u afruam më shumë”, tha Guvernatori Scott. 

Në fjalën e tij, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral Gjurçinovski falënderoi për mbështetjen 30 vjeçare nga Vermonti dhe shtoi se Ushtria është plotësisht e përkushtuar për një zhvillim edhe më të fortë të bashkëpunimit dhe bashkimit me Gardën Kombëtare. Në Burlington, ministrja Petrovska dhe guvernatori Scott patën një takim të veçantë, ku konfirmuan mbështetjen politike për zhvillimin e vazhdueshëm të partneritetit ndërmjet dy forcave të armatosura. 

Pas ceremonisë, ministrja Petrovska në një deklaratë për Thelma dhe TV21 tha se duhet të krenohemi me sukseset që janë arritur me këtë partneritet, veçanërisht në fushën e mbrojtjes.

 

“Përmes ndërtimit të kapaciteteve kombëtare, përmes fuqizimit të ushtrisë maqedonase, por edhe përmes ndërtimit të miqësive të vërteta, në fakt pasqyrohet thelbi i këtij partneriteti”, tha Petrovska. Ai shtoi se bashkëpunimi vazhdon të zhvillohet në fushën e menaxhimit të krizave, mbrojtjes kibernetike, si dhe në sektorë të tjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës