Petroviç: Lojtarët e mi ishin të shkëlqyer, ata kontrolluan të gjithë ndeshjen kundër Mega-s

MZT Shkupi Aerodrom triumfoi në SC “Jane Sandanski” ndaj Mega MIS/foto: MZT Shkup Aerodrom/Danail Petrovic

Djemtë bardheblu i përballuan presionit, lanë zemrën në fushë dhe në fund së bashku me tifozët, festoi fitoren e rëndësishme mbi Mega MISS nga Serbia (94:82), sezoni i dytë në Liga ABA.

Trajneri i MZT-së, Aleksandar Petrovic thotë se ekipi i tij luajti mirë dhe kishte kontroll gjatë gjithë lojës.

– Atë që ramë dakord, djemtë e respektuan. Sërish dështuam pak në pjesën e parë në kërcim. Por, me një lojë të mirë e rregulluam kërcimin në pjesën e dytë. Rivali pati 10 kërcime sulmuese në pjesën e parë dhe tre-katër në pjesën e dytë në fillim të tremujorit të tretë. Në atë segment ata ishin më të mirë, por ne ishim të shkëlqyer në të gjitha parametrat e tjerë. Kishim shtatë lojtarë me pikë dyshifrore, disiplina ishte në nivelin më të lartë, jam shumë i kënaqur. Ne po ecim përpara, asgjë nuk është vendosur, kjo është një fitore e madhe për ne. Me një përpjekje, me lojë ekipore, mund të arrijmë rezultate të mira këtë sezon për të siguruar mbijetesën - tha Petroviq pas ndeshjes me Mega MIS.

Rivali i radhës nga Adriatiku i kampionit maqedonas është Igokea, të cilën e vizitojnë javën e ardhshme.

Tashmë pas dy ditësh “metalët” kanë një detyrim të ri Ligën e Parë vendase dhe atë kundër Çairit 2030, ndeshje që po ashtu do të luhet në SC “Jane Sandanski”.

Video e ditës