Djali pesëmbëdhjetë vjeçar i Kadyrov emërohet shef i sigurimit të tij

Adam dhe Ramzan Kadir / Foto WillWest News / Profimedia

Adam Kadyrov, djali 15-vjeçar i liderit çeçen Ramzan Kadyrov, i cili u filmua këtë vit duke rrahur një të burgosur në paraburgim, është emëruar në pozitën më të lartë në mesin e truprojave të babait të tij. Reuters.

Një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë së Kadyrov, Zamid Chalaev, tha se Adam ishte emëruar shef i departamentit të sigurisë së liderit çeçen.

Aleatët e liderit çeçen vlerësuan Adam Kadyrov, i cili do të mbushë 16 vjeç këtë muaj, për guximin e tij dhe e uruan atë për emërimin e tij.

Në shtator, më i riu Kadyrov tërhoqi dënimin nga bota, si dhe nga disa komentues pro-rusë të linjës së ashpër, pasi babai i tij postoi një video në mediat sociale që tregonte Adamin duke grushtuar dhe shkelmuar një të burgosur të akuzuar për djegien e një Kurani.

Ramzan Kadyrov, një aleat i Putinit, tha në atë kohë se ai ishte krenar për djalin e tij dhe e respektonte Adamin sepse ai kishte fituar "idealet e nderit, dinjitetit dhe mbrojtjes së besimit të tij për të rritur".

Agjencia RIA njoftoi dy ditë më parë se Adam Kadyrov iu dha titulli Hero i Çeçenisë në tetor. Zyra e shtypit e Ramzan Kadyrov nuk iu përgjigj kërkesës së Reuters për koment.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës