Pesë të vdekur nga tornado në Iowa, dhjetëra të plagosur

Tornado në Iowa / Foto EPA/STEVE POPE

Pesë persona humbën jetën dhe rreth 20 u plagosën nga tornado që goditi qytetin Greenfield në shtetin amerikan të Iowa-s të martën.

Departamenti i Sigurisë Publike në Greenfield, një qytet me rreth 2.000 banorë, tha se numri i të plagosurve ishte edhe më i lartë se sa dihet aktualisht.

Shërbimi Kombëtar i Motit e vlerësoi tornadon me EF-3, që do të thotë se shpejtësia e erës ishte midis 145 dhe 160 milje në orë.

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar.

Një spital ishte në mesin e ndërtesave të dëmtuara në Greenfield, duke detyruar autoritetet të ndërtonin një spital të improvizuar ose të dërgonin të lënduarit në qendra mjekësore diku tjetër.

Guvernatori i Iowa-s Kim Reynolds ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në 15 qarqe për shkak të fatkeqësisë natyrore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës