Petkovski: Bullgaria dhe Maqedonia janë njëqind vjet prapa vizioneve të Goce Dellçevit

Tito Petkovski, NSDP / Brifing në mëngjes

Bullgaria dhe Maqedonia si shtete janë njëqind vjet prapa vizioneve të Goce Dellçevit, thotë ish-kryetari i Kuvendit, Tito Petkovski, mysafir në emisionin STUDIO10 në Televizionin 24.

- Mendoj se historianët maqedonas dhe bullgarë duhet të hapin të gjitha arkivat për Goce Dellçevin. Dhe nëse Goce Dellçev është ai që i bashkon dy vendet, atëherë le të konsiderohet krijues për të dyja vendet, thotë Petkovski.

Aty theksohet se në arkivat bullgare mund të gjeni fjalimin e Georgi Dimitrov për zotimin e fundit të Goce Dellçevit, i cili donte të prehej në kryeqytetin e Maqedonisë së pavarur për të cilën luftoi dhe mbrojti dhe prandaj reliket e tij u transferuan në Shkup gjatë kohës së Georgi Dimitrov dhe Josip Bros.

Për ish-kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë është befasuese që një deputet i Parlamentit Evropian vjen në vend, e mohon dhe bën thirrje për vrasjen e presidentit të një vendi, por nga ana tjetër, provokimeve të tilla nuk duhet të përgjigjen. te.

- Është një ngjarje që ne e festojmë çdo vit dhe nuk ka nevojë ta bëjmë atë gjendje të jashtëzakonshme. Policia jonë kontrollon tërë vendin dhe realisht nuk ka nevojë që policia bullgare të vijë në ndihmë, thotë Petkovski.

Ai përkujtoi se të njëjtët njerëz që tani po bëjnë trazira deri vitin e kaluar nuk erdhën te varri i Dellçevit.

- Dhe tani mendoj se kjo nuk është e rastësishme, por bëhet fjalë për politikën e tyre të brendshme bullgare. Bullgaria është vendi i BE-së që ka më shumë probleme dhe është më i varfëri. Presidenti i tyre është i vetmi që ka një orientim të pa maskuar rus. Provokime bëjnë vetëm politikanët që nuk kanë qëllime të mira, përfundoi Petkovski.

Ai shtoi se edhe bullgarët i njohin politikanët e këqij dhe këtë e dëshmon rënia e zgjedhjeve të partive radikale, edhe pse vazhdimisht dalin të reja.

Unë jo vetëm që nuk e mbaj mend, por as që mund ta imagjinoja një situatë të tillë me Bullgarinë. Dhe unë nuk jam indiferent. Unë kam lindur në një vend tjetër në vitin 1945, kështu që tani në moshën 78-vjeçare pyes veten se ku kemi gabuar dhe si ka mundësi që dikush të më thotë se nuk ekzistoj? Dhe ja ku jam, ja ku jam, në këtë vend. Politikanët më së shumti ua bëjnë jetën njerëzve të mjerueshëm, tha Petkovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës