Petkov pranoi humbjen në zgjedhje, ai nuk dëshiron të jetë në koalicion me Borisov

Kiril Petkov humbi nga Borisov/Foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Udhëheqësi i partisë Ndryshim i Vazhdueshëm (PP), Kiril Petkov, qeveria reformiste e të cilit u rrëzua në qershor pas vetëm gjashtë muajsh në pushtet, pranoi humbjen në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të sotme në Bullgari, të katërtat në më pak se dy vjet.

"Ne i humbëm zgjedhjet, edhe pse me një diferencë të vogël, dhe tani GERB ka përgjegjësinë për të formuar një koalicion dhe për të qeverisur vendin", tha ai, transmeton AP.

Borisov (63), i cili nëse konfirmohen rezultatet përfundimtare të exit poll-it, do të marrë mandatin për të formuar kabinetin e katërt.

Ai parashikohet ta ketë të vështirë të gjejë partnerë koalicioni dhe të formojë një koalicion të qëndrueshëm qeverisës, pasi shumica e grupeve politike kanë refuzuar paraprakisht çdo bashkëpunim me partinë e tij, duke e akuzuar atë për lejimin e korrupsionit të shfrenuar gjatë sundimit të tij dhjetëvjeçar që përfundon në prill 2021. ., vlerëson Reuters.

Zgjedhjet e parakohshme erdhën pasi koalicioni i brishtë i udhëhequr nga Petkov humbi një votëbesimi në qershor.

Ai më vonë pretendoi se Moska përdori taktika të "luftës hibride" për të rrëzuar qeverinë e tij pasi Sofja refuzoi të paguante faturat e gazit në rubla dhe urdhëroi dëbimin e diplomatëve rusë nga Bullgaria.

Sipas rezultateve të sondazhit zgjedhor Gallup International Balkan, bazuar në 100 për qind të votave të numëruara, partia e Bojko Borisov, Qytetarët për Zhvillimin Evropian të Bullgarisë (GERB) është fituese e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të sotme në Bullgari, me 23,5 për qind të votave. vota, pra 63 mandate.

Reforma e Kirila Petkovit Vazhdojmë me ndryshimet (PP) është në vendin e dytë me 19,5 për qind të votave dhe 53 mandate, ndërsa në Kuvend kanë hyrë edhe pesë parti të tjera.

Video e ditës