Pesë shenja të fytyrës që tregojnë një mëlçi të yndyrshme

Foto: Profimedia

Mëlçia e dhjamosur ndodh për shkak të depozitimit të yndyrës shtesë. Lajmi i mirë është se shumica e të sëmurëve shpesh nuk kanë simptoma dhe nuk u shkakton atyre probleme serioze. Por në disa raste, mëlçia e yndyrshme mund të çojë përfundimisht në dëmtim të mëlçisë ose cirrozë, raporton Klinika e Cleveland.

Në këtë rast, pasojat mund të jenë shumë të rrezikshme dhe madje fatale, prandaj është e nevojshme të njihen me kohë shenjat e para paralajmëruese.

Siç shpjegojnë ekspertët, ka disa simptoma që mund të tregojnë për mëlçi të dhjamosur dhe disa prej tyre shfaqen edhe në fytyrë.

Simptomat janë:

1. Lëkura ose sytë e verdhë

2. Lëkura e kuqe ose eritema

3. Rosacea

4. Kapilarët në fytyrë

5. Lëkura e zbehtë që mund të jetë shenjë e anemisë

Edhe pse secila prej këtyre shenjave nuk do të thotë domosdoshmërisht se një person ka problem me mëlçinë e yndyrshme, në shumicën e rasteve këto janë disa nga simptomat e para.

Përveç kësaj, mëlçia e yndyrshme mund të shfaqet në disa mënyra të tjera, si lodhja kronike, rraskapitja, humbja e papritur e peshës dhe dhimbjet e barkut. Për këtë arsye, nëse dyshohet për një problem të mëlçisë që pasohet nga disa nga këto simptoma, është e nevojshme të bëhet një kontroll sa më shpejt të jetë e mundur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës