Kënga e Izraelit për Eurovizion mund të skualifikohet, sipas EBU, ka shumë politikë në të

Foto: Facebook / Epa

Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) po shqyrton nëse do të skualifikojë këngën izraelite "October Rain" për Eurovision Song Contest sepse ajo përmban një mesazh politik, njoftuan sot mediat izraelite, duke cituar burime evropiane.

Kënga e kënduar nga këngëtarja Një Golan ishte dashur të transmetohej javën e kaluar, por transmetimi u vonua edhe për disa ditë.

Mediat izraelite thonë se arsyeja e vonesës është kërkesa e EBU për të shqyrtuar dhe miratuar tekstin e këngës paraprakisht, për t'u siguruar që ajo të mos përmbajë mesazhe politike.

Burime të cituara nga faqja izraelite e lajmeve Ynet thonë se kërkesa nuk është e pazakontë për Izraelin dhe se dispozita që ndalon mesazhet politike është pjesë e rregullores së Eurovizionit prej disa vitesh.

Pasi EBU sinjalizoi synimin e saj për të skualifikuar këngën, Korporata Transmetuese e Izraelit vendosi të mos i ndryshonte fjalët, edhe nëse do të thoshte se Izraeli nuk do të merrte pjesë në Eurovizionin e këtij viti.

Korporata izraelite tha pas publikimit të lajmit se aktualisht "po flet me EBU për këngën".

EBU nuk po komenton asgjë për momentin.

Mediat izraelite raportojnë se kënga aludon për sulmet e Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor, kur rreth 1.200 njerëz, kryesisht civilë, u vranë dhe më shumë se 250 pengje u morën në Rripin e Gazës.

Që atëherë, më shumë se 29.000 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, kanë vdekur në sulmet izraelite në Gaza.

Disa aktivistë kanë kërkuar që Izraeli të ndalohet nga konkursi për shkak të luftës në Gaza, por EBU beson se vendi duhet të lejohet të marrë pjesë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës