1986 Kënga e Metallica bëhet përsëri e njohur falë serialeve Netflix

gjera te huaja
Stranger Things / Foto: Printscreen/IMDB

Përfundimi i sezonit të katërt të serialit hit "Gjërat Strangerka rikthyer një tjetër klasik muzikor në krye të top-listave, ashtu siç bëri muajin e kaluar me këngën "Running Up That Hill" të këngëtarit. Kate Bush.

Në episodin e fundit të këtij sezoni, Eddie Munson, ndërsa përpiqet të luftojë keqbërësin kryesor të sezonit, demonin Vecna, luan "Mjeshtër i marionetave"nga legjendari"Metallica". Ajo u quajt si një nga skenat më të mira të të gjithë serialit në mediat sociale, pasi shumë shikues u emocionuan kur panë se metali i rëndë merrte 15 sekondat e tyre të famës.

Kënga u publikua në vitin 1986 në albumin e titulluar dhe arriti kulmin në vendin e 29 në listat e Billboard në atë kohë, dhe tani, falë serialit, është në vendin e 26 në top 50 top-listën globale të Spotify.

Master Of Puppets u publikua më 24 shkurt 1986 dhe ishte albumi i parë i grupit pas nënshkrimit me kompaninë kryesore Elektra Records, dhe që atëherë ka shitur mbi gjashtë milionë kopje në SHBA. Ishte gjithashtu albumi i fundit me basistin Cliff Burton, i cili vdiq më vonë atë vit në një aksident me autobus turne.

Anëtarët e grupit me siguri do të fitojnë para nga përfshirja e këngës në finalen e "Stranger Things".

Gjegjësisht, që nga fillimi i sezonit të katërt të “Stranger Things”, Kate Bush ka fituar më shumë se 2 milionë dollarë honorare. Duke arritur një nivel krejt të ri të popullaritetit pas paraqitjes në serial, "Running Up That Hill" theu tre rekorde botërore.

Kate Bush thyen rekorde: Falë “Strange Things”, kënga 37-vjeçare rikthehet në top listë

Video e ditës