Peskov: Nuk ka asnjë bazë për një takim mes Putinit dhe Zelenskit

Dmitri Peskov
Dmitri Peskov / Foto: EPA-EFE / MAXIM SHEMETOV / PISION

Kremlini njoftoi se aktualisht nuk ka bazë për një takim mes presidentëve rus dhe ukrainas, raporton Reuters.

Në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me ofertat e presidentit turk Tajip Erdogan për të ndërmjetësuar në bisedimet e paqes, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve se Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelenskyi mund të takohen vetëm pasi negociatorët nga të dyja palët "të kenë kryer detyrat e shtëpisë".

Negociatat midis Moskës dhe Kievit kanë ngecur për muaj të tërë, ku secila palë fajëson tjetrën për mungesë progresi.

“Delegacioni ukrainas ka dalë nga radari, tani nuk ka asnjë proces negociatash”, tha Peskov.

“Sa i përket takimit mes presidentëve Putin dhe Zelensky, ai është i mundur vetëm pasi delegacionet të kenë përfunduar të gjitha detyrat e shtëpisë. Kjo mungon, kështu që nuk ka parakushte të nevojshme për takim”, ka shtuar ai.

Video e ditës