VIDEO: Parashikimet pesimiste të Lavrov: Nuk ka asnjë shans për të shpëtuar OSBE-në

Foto: "Shtypi i Lirë"

Ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov, në konferencën e sotme për shtyp në Shkup tha se nuk ka arsye për të festuar Samitin e OSBE-së këtë vit, sepse sipas tij, OSBE-ja është në prag të kolapsit dhe se gjithçka që është punuar. në vitet e kaluara po dështon.

“Gjithçka për të cilën ka punuar OSBE në të gjitha vitet e kaluara është duke u minuar. Siguria po cenohet, dimensioni i të drejtave të njeriut, ndihma humanitare... Nuk po ju jap shembuj konkretë, por ne kemi prova të forta që kolegët tanë perëndimorë nuk kanë nxjerrë asnjë mësim nga dështimet e tyre”.

Shefi i diplomacisë ruse pohon se 95% e fjalimeve të vendeve perëndimore në Samitin e sivjetmë në Shkup ishin të përqendruara kundër asaj mbi të cilën bazohej dhe bazohej OSBE-ja, përkatësisht siguria dhe bashkëpunimi rreth saj.

 “Gjithçka është e shkatërruar në sferën politike. Ajo refuzon të miratojë marrëveshje të shumta që synojnë miratimin e sigurisë dhe stabilitetit. Nuk ka asgjë për të thënë për sanksionet e paprecedentë të vendosura nga BE dhe SHBA kundër Rusisë. Nuk ka asgjë për të thënë për të drejtat e njeriut”, thotë ministri rus Lavrov.

I pyetur për marrëdhëniet maqedono-bullgare, ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se ai nuk është eksperti më i madh për këtë çështje, por theksoi se çdo vend, përfshirë Maqedoninë, ka të drejtë të jetë pjesë e barabartë e aktiviteteve të kontinentit. Ai akuzoi aleatët perëndimorë se qëndrojnë pas të gjitha problemeve aktuale dhe të mëparshme në Ballkan.

Ministri rus përshëndeti kryesimin e sivjetshëm të OSBE-së, duke thënë se ai është ndjerë gjithmonë i mirëpritur në vend.

“Më kujtohet se me vite Maqedonia quhej Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë dhe ky ishte një emër poshtërues dhe ne e dimë gjithashtu se çfarë ndodhi me emrin Maqedonia e Veriut”. Më kujtohet gjithashtu se kryetari i Kuvendit të Maqedonisë kishte foto me flamurin shqiptar, të bëra në zyrën në Kuvend”, tha Lavrov.

Lidhur me ngjarjet që ndodhën në prag të Samitit të OSBE-së në Shkup, Lavrov tha se kur mbahen ngjarje të tilla askush nuk duhet të thotë se cili shtet është i ftuar dhe cili jo.

"Frikacia e Blinken dhe Borrell"

 

Lavrov tha se kolegu i tij amerikan Anthony Blinken ishte ai që e shmangu takimin.

- Blinken e shmangu takimin, por ja ku jam, nuk e shoh. Sot zonja Zakharova më tregoi dy fotografi të ndryshme të publikuara në mediat maqedonase. E para ishte nga darka në të cilën morën pjesë të gjithë, ata bënë foto për të publikuar në media se të gjithë erdhën përveç Lavrovit. Mediat e tjera shfaqën foto nga hapja e mëngjesit, ku unë isha i pranishëm me të gjithë kolegët e mi, por nuk ishte ministri ukrainas dhe as përfaqësues nga shtetet baltike. Sekretari Blinken dhe Borrell u larguan. Por pse e bënë? Mendoj se ata donin të theksonin qëllimin e tyre për të izoluar Rusinë. Ata janë frikacakë, kanë frikë nga e vërteta, nuk kanë argumente përballë fakteve tona. Ky është frikacak, asgjë më shumë, tha Lavrov.

Lidhur me luftën në Ukrainë, Lavrov deklaroi se në maj të vitit 2022, pas disa takimeve në Turqi, u ra dakord për një armëpushim, i cili u pranua nga të gjitha palët. Siç shpjegoi ai, atëherë kryeministri britanik Boris Johnson këshilloi ukrainasit se marrëveshja ishte më shumë në favor të Rusisë, "kështu që ai sugjeroi që ata të vazhdonin me konfliktin".

Lavrov pranoi se tani është shumë më e vështirë të negociosh me Kievin, duke pretenduar se presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi prezantoi një dekret që ndalonte negociatat me një qeveri ruse të kryesuar nga Vladimir Putin.

Shefi i diplomacisë ruse foli edhe për situatën aktuale në Gaza, duke vlerësuar se Rusia e dënoi sulmin e Hamasit në Izrael më 7 tetor, por akuzoi Perëndimin se ata janë fajtorë për gjithçka që po ndodh në Rripin e Gazës.

- Gjithçka që ndodh në Gaza është shumë e ndërlikuar. Shifrat që dëgjojmë nga OKB-ja janë të tmerrshme, numri i civilëve dhe fëmijëve të vrarë. Ne nuk duhet të pranojmë mënyrën se si Izraeli lufton kundër terroristëve, tha Lavrov.

Ministri Lavrov ka komentuar edhe “kulturën e anulimit” të autoriteteve amerikane. Ai pretendon se SHBA-të duan të shkatërrojnë gjithçka që nuk u pëlqen dhe se kjo kulturë e tyre çon në përhapjen e trazirave në mbarë botën.

Në konferencën për media, gazetarët që bënin pyetje u zgjodhën nga zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova dhe për disa prej tyre u dërgoi foto asistentëve që siguruan mikrofonin.

Delegacioni rus që mori pjesë në Samitin e OSBE-së do të kthehet në Rusi pas konferencës për shtyp, duke anashkaluar takimet përfundimtare të Samitit të OSBE-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës