Pentagoni konfirmoi se balona kineze u rrëzua në ujërat e Karolinës së Jugut

– Një avion luftarak amerikan F-22 rrëzoi balonën kineze që fluturonte mbi Shtetet e Bashkuara prej disa ditësh dhe shkeli në mënyrë të papranueshme sovranitetin amerikan, njoftoi mbrëmë Departamenti Amerikan i Mbrojtjes.

-Sot pasdite, me urdhër të Presidentit Biden, një avion luftarak amerikan (...) rrëzoi një aeroplan spiun në lartësi të madhe të nisur nga Republika Popullore e Kinës në hapësirën ajrore mbi ujërat në brigjet e Karolinës së Jugut, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha.

“Joe Biden gjithmonë do ta bëjë prioritetin e tij sigurinë e amerikanëve dhe kështu do t'i përgjigjet me efektivitet shkeljes së papranueshme të sovranitetit tonë”, shtohet në deklaratë, e cila u raportua nga mediat franceze.

Ushtria amerikane tha mbrëmë se do të përpiqet të gjejë shpejt komponentët kryesorë të një baloni vëzhgimi kinez midis mbeturinave në brigjet e Karolinës së Jugut pasi u rrëzua nga një avion luftarak F-22.

- Kërkimi është në vazhdim. Se sa do të zgjasë mbetet për t'u përcaktuar, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane, duke shtuar se rrënojat janë në ujë relativisht të cekët.

Një zyrtar i lartë ushtarak tha se ai priste që rimontimi i balonave nuk do të merrte javë apo muaj, por do të ishte relativisht i shpejtë.

Baloni u zbulua të mërkurën mbi shtetin e Montanës, ku 150 raketa balistike ndërkontinentale të armatosura me koka bërthamore janë të ruajtura në një bazë ushtarake në veri, dhe Pentagoni tha se presidenti kishte autorizuar heqjen në të njëjtën ditë.

“Presidenti Biden lëshoi ​​të mërkurën autorizimet për të rrëzuar balonën e spiunazhit sapo të plotësohen kushtet për të kryer misionin pa rrezikuar jetën e amerikanëve”, shtoi Austin.

Më herët dje, Kina hodhi poshtë akuzat për spiunazh, duke thënë se ishte një tullumbace kërkimore që doli nga kursi për shkak të "forcës madhore" dhe akuzoi politikanët dhe mediat amerikane për përdorimin e situatës për të njollosur Kinën, raportuan mediat britanike, duke shtuar se një përfaqësues i SHBA Mbrojtja shpjegoi se balona kineze është pjesë e një flote me balona vëzhgimi që kryen spiunazh në pesë kontinente.

- Balona kineze nuk ishte një balonë meteorologjike, por një tullumbace spiune me detyrën për të marrë të dhëna për vendndodhje të ndjeshme ushtarake, tha një përfaqësues i mbrojtjes amerikane.

Administrata Federale e Aviacionit të SHBA (FAA) njoftoi se trafiku ka rifilluar në tre aeroporte në Karolinën e Jugut: Wilmington, Myrtle Beach dhe Charleston, pasi trafiku ishte pezulluar më parë "për arsye sigurie".

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken e quajti "të papranueshme" dhe "të papërgjegjshme" depërtimin e një "tullumbace vëzhgimi" në hapësirën ajrore të SHBA dhe anuloi një vizitë në Pekin të planifikuar për të dielën.

Pentagoni tha të premten se një tullumbace e dytë kineze ishte parë në Amerikën Latine, por nuk specifikoi vendndodhjen e saktë.

Si SHBA ashtu edhe Kina kanë përdorur satelitët e vëzhgimit për të gjurmuar njëri-tjetrin nga ajri për dekada.

"Në një farë mënyre, është më amatore," tha ish-këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton. "A nuk janë kamerat në satelitët e tyre me rezolucion aq të lartë sa duhet të dërgojnë një tullumbace?"

Zhurma mbi balonën vjen ndërsa Kina ndërton aftësitë e saj ushtarake dhe sfidon praninë ushtarake amerikane në Paqësor.

SHBA beson gjithashtu se Pekini po përpiqet të marrë informacion tregtar dhe të marrë njohuri nga kompanitë amerikane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës