Pentagoni: Ne do të ofrojmë 2,1 miliardë dollarë shtesë në ndihmë afatgjatë të armëve për Ukrainën

Pentagoni / Foto EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Pentagoni njoftoi sot se do të sigurojë 2,1 miliardë dollarë shtesë në ndihmë afatgjatë të armëve për Ukrainën. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë fonde për më shumë municion për sistemin e raketave Patriot dhe sistemet e raketave Hawk, si dhe dronët e vegjël Puma që mund të lëshohen manualisht.

Ndihma, një nga paketat më të mëdha të ofruara nga Shtetet e Bashkuara, vjen pasi ka shenja se Ukraina po fillon - ose do të nisë - një kundërofensivë të shumëpritur në përpjekje për të rimarrë territorin e sekuestruar nga Rusia, raportuan mediat amerikane.

Paratë do të sigurohen nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës dhe duhet të shpenzohen gjatë muajve ose viteve të ardhshme për nevojat e sigurisë të Ukrainës.

Në një deklaratë, Pentagoni deklaroi se paketa tregon përkushtimin e vazhdueshëm të Shteteve të Bashkuara "për aftësitë kritike afatshkurtra të Ukrainës, si dhe kapacitetin e qëndrueshëm të forcave të armatosura të Ukrainës për të mbrojtur territorin e saj dhe për të penguar agresionin rus në afatgjatë."

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës