Pentagon: Luftanija amerikane sulmohet në Detin e Kuq

Një anije luftarake amerikane dhe disa anije tregtare u sulmuan sot në Detin e Kuq, tha Pentagoni.

“Ne jemi të vetëdijshëm për raportet e sulmeve ndaj anijes luftarake amerikane USS Kearney dhe anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe do të japim informacion kur të bëhet i disponueshëm”, tha Pentagoni në një deklaratë - pa specifikuar se nga erdhën sulmet.

Pentagoni njoftoi pasi më herët sot dhe Britanik Një anije mallrash u godit nga një raketë në Detin e Kuq në brigjet e Jemenit.

Agjencia Britanike e Sigurisë Detare (MSMA) njoftoi se kishte marrë një raport për aktivitetin e dronëve "në afërsi të Bab el Mandeb, nga drejtimi i Jemenit". Aktiviteti i dronëve është raportuar në zonën që ndan Afrikën Lindore nga Gadishulli Arabik.

Rebelët Houthi të Jemenit kanë kërcënuar se do të sulmojnë anijet e Izraelit dhe aleatët e tij në Detin e Kuq si hakmarrje për luftën kundër Hamasit palestinez në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës