Penov: VMRO kundërshton përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë dhe lavdëron Tatarçevin, i cili tha se Maqedonia është bullgare

Foto: "Shenya" TV / printscreen

Ministri i Vetëqeverisjes Lokale Risto Penov thotë se sjellja e VMRO-DPMNE-së i shërben Bullgarisë dhe vlerësimit të saj.

Sipas Penov, festa që e feston është e palogjikshme Hristo Tatarçev dr si presidenti i parë i VMRO-së, i cili nuk e njohu ekzistencën e kombit maqedonas, të mos pranojë që bullgarët të hyjnë në Kushtetutë, për S. Maqedonia të vazhdojë rrugën e saj drejt BE-së.

“Pallati i VMRO-së quhet “Tatarçev”, kemi edhe një përmendore në shesh. Tatarçevi vlerësohet si presidenti i parë i VMRO-së, apo jo. Por Tatarçevi vdiq, pasi u krijua Republika e Maqedonisë dhe pasi u krijua Maqedonia u njoh kombi maqedonas, ai shkruan kujtimet e tij në të cilat thotë "nuk ka maqedonas", "Maqedonia është bullgare". Dhe një njeriu të tillë, Gruevskit, ne i ndërtuam një përmendore në sheshin ngjitur me Sallën e Triumfit dhe ata ulen në një pallat që e quajnë "Tatarçev". Nëse jemi kundër bullgarëve në Kushtetutë, nëse jemi kundër reciprocitetit, me çfarë të drejte e mbani atë barrë mbi shpinë. Ti feston emrin e një njeriu që bërtet se ti nuk ekziston. Dhe po më detyroni të mos shkoj në Evropë duke i përfshirë bullgarët në Kushtetutë”, tha Penov sonte në emisionin “Intervista e Senjës”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës