Pendikov është kthyer në Ohër për të dhënë deklaratë para hetuesve, do të marrë pjesë edhe në gjyqin e nesërm

Foto: BTV / print screen

Hristijan Pendikov është kthyer mëngjesin e sotëm në Ohër për të dhënë deklaratën e tij të parë para hetuesve. Ky është kthimi i parë i Pendikovit në vendlindje pas trajtimit në Sofje, pasi u rrah më 19 janar të këtij viti.

Siç njofton BGNES, në gjyqin e nesërm do të marrë pjesë edhe Pendikov. Në shqyrtimin paraprak, njëri nga të akuzuarit, Ilija Spaseski, deklaroi se “e kupton akuzën, por nuk ndihet fajtor”. Është shfaqur edhe një video e sulmit ndaj Pendikovit.

Para nje muaji, Pendikov u bë shtetas bullgar, kurse ceremonia u mbajt në sallën ku presidenti i Bullgarisë zakonisht jep urdhra dhe mirëpret delegacionet e huaja.

Ai ishte sekretar i klubit bullgar tashmë të shuar në Ohër, me emrin e diskutueshëm "Car Boris III". Pasi u rrah, Pendikov u transferua me një avion bullgar Valdina në Sofje, ku u trajtua, iu dha një apartament dhe mbrojtje policore.

Ndaj tij ka edhe një rast në prokurorinë e Ohrit për përçmim të popullit maqedonas dhe Maqedonisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës