Pendarovski beson se prania e pesë mijë ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon.

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Prania e pesë mijë ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon. Është mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, në mënyrë që të parandalohet një konfrontim i drejtpërdrejtë ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë, deklaroi presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, në një intervistë për Radion maqedonase.

- Nëse nuk do të kishte pesë mijë ushtarë të NATO-s gjatë problemeve, konflikteve dhe tensioneve të fundit në veri të Kosovës, dhe do të kishte situata të ngjashme më parë, pa trupat e NATO-s atje konflikti do të ishte përhapur dhe së pari do të kishte një konfrontim të drejtpërdrejtë ndërmjet ushtria dhe policia serbe dhe e Kosovës dhe pastaj ajo dhe rrethina do të ishin të zëna, tha Pendarovski.

I pyetur nëse do të kandidojë për një mandat të dytë, Pendarovski thotë se do të varet nga vlerësimi pozitiv i qytetarëve për angazhimin e tij të mëparshëm si Komandant Suprem i Forcave të Armatosura dhe President i vendit.

- Angazhimi im i mëtejshëm në politikë do të varet vetëm nga një gjë. Jo nëse kam synim të jem në këtë post apo në një tjetër, por vetëm nëse mandati im i deritanishëm dhe Zoti ju bekoftë deri në fund të vitit, i gjithë mandati pesëvjeçar do të vlerësohet pozitivisht nga qytetarët. Nëse qytetarët nuk kanë mendim pozitiv në përqindje të mirë për atë që kam bërë në katër e gjysmë deri në pesë vjet, atëherë sigurisht që nuk do të më shihni në politikë, shtoi Pendarovski në intervistën për Radion maqedonase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës