Pendarovski beson se përfundimi i luftës në Ukrainë do të ndikojë në rendin dhe marrëdhëniet ndërkombëtare në të ardhmen

Stevo Pendarovski / Foto Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

Lufta në Ukrainë është kërcënimi më i madh për paqen dhe sigurinë evropiane, rezultati i së cilës do të ndikojë në rendin, jo vetëm në kontinentin tonë, por edhe në marrëdhëniet ndërkombëtare për vitet në vijim. Një luftë që do të tregojë nëse vitet e zhvillimit demokratik në Evropë, pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, janë harxhuar për realizimin e një ideje abstrakte apo, nga ana tjetër, demokracia është ende e qëndrueshme dhe mjaft e fortë për të treguar rezistencë ndaj regjimet retrograde dhe autoritare dhe sfidat që ato i krijojnë, theksoi sot presidenti Stevo Pendarovski në konferencën "Ukraina - dy vjet heroizëm" të organizuar nga Ambasada e Ukrainës, në bashkëpunim me CIVIL - Qendra për Liri.

Pendarovski theksoi se kjo luftë do të tregojë nëse përdorimi i forcës do të bëhet parimi bazë që duhet të përcaktojë natyrën e marrëdhënieve ndërmjet shteteve në këtë shekull, apo çfarë është shkruar në Kartën e Kombeve të Bashkuara se shtetet anëtare janë të barabarta me njëra-tjetrën. mbeten në fuqi, pavarësisht nëse janë të vogla apo të mëdha.

- Triumfi përfundimtar i këtij parimi retrograd, i dalë nga arkivat e shekujve të kaluar, do të ishte një recetë për destabilitet të përhershëm në botë dhe një kthim në një të kaluar jo shumë të largët, kur lojërat gjeopolitike dhe interesat e të mëdhenjve ishin larg. më e fortë se vullneti i lirë i popujve, tha kreu i shtetit.

Për shkak të kësaj, ndërsa Pendarovski, aksioni i gjithë botës demokratike është i madh, dhe pasojat e luftës mbrojtëse që po zhvillon sot Ukraina i tejkalojnë kufijtë e saj.

Vitin e kaluar, në të njëjtën ditë, tha ai, ne uruam që të mos mblidheshim më kurrë për të përkujtuar vitet e luftës për lirinë e Ukrainës, por për të festuar çlirimin nga pushtuesi rus dhe heroizmin e popullit ukrainas.

- Fatkeqësisht, sot agresioni brutal ndaj këtij vendi mik nga regjimi i Putinit po hyn në vitin e tretë dhe nuk po pakësohen humbjet e jetëve njerëzore, vuajtjet e miliona njerëzve në mbarë vendin, pasojat shkatërruese dhe shkatërrimet. shtoi Pendarovski.

Për këto dy vite, siç tha ai, kemi qenë dëshmitarë të gjithë çnjerëzimit të një regjimi të shkëputur nga realiteti, i cili duket se ka dalë nga kohërat më të errëta të historisë evropiane të shekullit të kaluar, në mosbarazi të plotë me realitetin e 21-të. shekulli.

- Ajo diktaturë personale po përpiqet jo vetëm të imponojë një rishikim të historisë, por edhe të ndryshojë kufijtë në Evropë, në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet juridike ndërkombëtare që garantojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë e kontinentit pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. , tha ai presidenti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës