Pendarovski u takua me Zelenskin: Maqedonia do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën

Pendarovski dhe Zelenski / Foto Zyra e Presidentit

Presidenti Stevo Pendarovski, në kuadër të pjesëmarrjes së Ukrainës – Evropës Juglindore, sot në Tiranë pati një takim me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenski.

Të dy presidentët diskutuan për zhvillimet e fundit në Ukrainë dhe për mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në drejtim të mbështetjes së popullit ukrainas dhe rivendosjes së integritetit territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Presidenti Pendarovski rikonfirmoi qëndrimin se Maqedonia e Veriut dënon fuqishëm agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës që në fillim, që është shkelje e Kartës së OKB-së dhe parimeve të OSBE-së.

Në të njëjtën kohë, presidenti Pendarovski deklaroi se vendi ynë iu bashkua Platformës së Krimesë, miratoi Deklaratën për Dënimin e Sulmeve Ushtarake kundër Integritetit Territorial dhe Sovranitetit të Ukrainës, iu bashkua Deklaratës së Përbashkët të G-7 në mbështetje të Ukrainës, Koalicioni Ndërkombëtar. për kthimin e fëmijëve ukrainas dhe mbështeti krijimin e Gjykatës Speciale, e cila do të hetojë dhe ndjekë penalisht të gjitha krimet e agresionit të kryera nga Federata Ruse.

Në të njëjtën kohë, presidenti përshëndeti vendimin e Këshillit Evropian për hapjen e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe theksoi se Maqedonia e Veriut, si vend anëtar i NATO-s, mbetet e përkushtuar ndaj politikës së dyerve të hapura dhe mbështet kërkesën e Ukrainës për anëtarësim në Aleancë. .

Në takim, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu mirënjohjen për qëndrimin e vendosur dhe mbështetjen e përgjithshme që Ukraina merr nga vendi ynë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës