Pendarovski: Prania e 5.000 ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të përhapet në rajon

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Tensionet që lindin në Kosovën fqinje po shkaktojnë trazira në rajon, por jam i bindur se kriza nuk do të kalojë në Maqedoni, tha presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, në një intervistë për Radion maqedonase. Pendarovski pohon se prezenca e fuqishme e NATO-s në Kosovë është garanci për këtë, dhe fakti që Maqedonia, Shqipëria dhe Mali i Zi janë anëtarë të Aleancës Veriatlantike dhe prania e 5.000 ushtarëve të NATO-s në Kosovë është garanci se kriza nuk do të depërton në rajon, thotë presidenti Pendarovski në një intervistë për Radion maqedonase.

Në intervistë, presidenti i vendit foli për të gjitha sfidat aktuale me të cilat po përballet Maqedonia e Veriut. Pemnadorvski beson se partitë politike në vend nuk kanë pasur konsensus për asnjë çështje madhore strategjike me të cilën është përballur vendi në këto 32 vite pavarësi, duke filluar nga marrëveshja e përkohshme me Greqinë, Marrëveshja e Prespës, Marrëveshja për Bullgarinë për marrëdhënie të mira fqinjësore. , ndaj nuk prisnin që edhe për amendamentet kushtetuese mund të çonte në unanimitet në pikëpamje.

Sipas kësaj, Pendarovski thotë se nuk do të arrihet konsensus as për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë, por duhet të krijohet një koalicion proevropian për të vazhduar rrugën drejt hapjes së negociatave për anëtarësim. Presidenti theksoi se ne arritëm të arrijmë një kompromis me fqinjët vetëm me ndërmjetësimin e fortë të partnerëve evropianë dhe amerikanë.

Për propozimin për amnisti, Pendarovski në intervistë thotë se ende nuk e ka marrë zgjidhjen ligjore. Ai do të presë një debat në Kuvend dhe më pas do të vendosë nëse do ta nënshkruajë ligjin. Nëse motivimi është të jepet amnisti për krimet e lehta, ai ka treguar se kjo zgjidhje është e pranueshme për të në parim.

Për aspiratat për mandatin e dytë në krye të shtetit, Pendarovski tha se do të varet nga vlerësimi i qytetarëve për punën e tij të deritanishme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës