Pendarovski: Presim që Franca të vazhdojë të na mbështesë në rrugën e gjatë drejt BE-së

Foto: MPB, Presidenti Stevo Pendarovski në përkujtim të 30 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Francës

Gjatë gjithë këtyre 30 viteve të fundit, Franca ka qenë shoqëruesja jonë në të mirë dhe në të keq. Gjatë rrugës pati ulje-ngritje, ekzaltime dhe zhgënjime. Megjithatë, vendosmëria jonë për integrim të plotë në Bashkimin Evropian, përballë të gjitha vështirësive dhe sfidave, ishte dhe është konstante, tha sonte presidenti Stevo Pendarovski në përkujtimin e 30 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Francës.

“Ne presim që Franca, si një vend që ka investuar aq shumë në ndërtimin e shtëpisë së përbashkët evropiane, por edhe në pjesën maqedonase të vizionit të përbashkët për një Evropë të bashkuar, të vazhdojë, si më parë, të na mbështesë në atë rrugë të gjatë. ”, tha presidenti.

Sipas Pendarovskit, “momenti aktual gjeopolitik, i krijuar nga agresioni rus kundër Ukrainës, por edhe nga ndryshimet e vazhdueshme gjeopolitike në nivel global, të cilat thjesht i imponojnë Evropës imperativin për bashkim të plotë, është një mundësi për të dyfishuar përpjekjet dhe madje edhe për angazhim më të madh në arritjen e qëllimit të përbashkët”.

“Miqësia mes shteteve dhe popujve, si dhe ndërmjet individëve, është një virtyt që duhet kultivuar vazhdimisht për të mbijetuar. Le të mbetemi të përkushtuar për ruajtjen e marrëdhënieve të ngushta dhe bashkëpunimit ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Republikës Franceze. Dhe kjo mbledhje e jona sonte, në fund të një viti të vështirë në Europë, tregon se ne dimë të vlerësojmë vlerat e vërteta. Ato janë edhe alternativa më e mirë për tejkalimin e problemeve dhe për përparim të përbashkët në vitet në vijim”, tha Pendarovski.

Ambasadori francez Cyril Baumgartner tha në Muzeun e Artit Bashkëkohor se marrëdhëniet mes dy vendeve po afrohen.

“Në kuadër të lëvizjes së madhe të solidaritetit të vitit 1963, u krijua një koleksion francez. Sot është një nga xhevahiret e këtij muzeu. Rreth gjysmë shekulli më parë, dy popujt tanë luftuan krah për krah në këtë tokë në frontin maqedonas, dhe varrezat tona franceze në Manastir e Shkup e vende të tjera ende e ruajnë kujtimin e asaj kohe. Çdo 11 nëntor ne u bëjmë homazhe këtyre luftëtarëve francezë dhe nëpërmjet tyre të gjitha viktimave. Prandaj edhe para se Maqedonia, Veriu i sotëm të fitonte pavarësinë, ne kishim një histori të përbashkët, të shënuar me vëllazëri dhe solidaritet në gjyqe të përbashkëta”, theksoi ambasadori.

Ai theksoi se Shkupi javën e kaluar ishte nikoqir i ngjarjes më të madhe ndërkombëtare në historinë e tij dhe se në të mori pjesë edhe ministrja franceze për Evropë, Laurence Bunn dhe se kjo ishte vizita e saj e tretë brenda një viti.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës