Pendarovski: Pres fitore të dyfishtë

Pres një fitore të dyfishtë. Ne i kemi vlerat dhe potencialet tona dhe jemi më të mirë se ata, tha presidenti aktual Stevo Pendarovski, pasi sonte në Kongresin e 27-të të LSDM-së mori mbështetje për mandat të ri presidencial.

Pendarovski vlerësoi se sondazhet e paraqitura nga VMRO-DPMNE janë të rreme dhe se ato reale tregojnë se LSDM dhe Pendarovski do të fitojnë zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale.

- Sondazhet e vërteta që nuk i bëjnë në opinion janë se ata kanë rënë nën 45 deputetë, e ne jemi mbi 50. Rezultati i sotëm i LSDM-së në mbledhjen e nënshkrimeve nuk është aspak i rastësishëm. Trendet nga kohë më parë kanë ndryshuar, tha Pendarovski.

VMRO-DPMNE, vlerësoi ai, nuk ka qëndrim për çështjet strategjike të shtetit.

- Cili është propozimi i tyre për kuadrin e negociatave? Thonë do t'jua themi kur të vijmë në pushtet. Me një qasje të tillë, ju nuk mund dhe nuk duhet të jeni kryetar i një komuniteti lokal. Këta janë njerëz që nuk kanë kërkuar falje për turpin më të madh në historinë e Maqedonisë - 27 prillin, tha Pendarovski.

Ai tha se VMRO-DPMNE bëri gabimin më të madh strategjik në histori, sepse gjatë regjistrimit në mënyrë aktive punuan për bojkotimin dhe rezultati, theksoi ai, ishte se 130 maqedonas etnikë iu bindën dhe nuk u regjistruan.

– Mos kini frikë, këta janë njerëz që nuk kanë cilësi, kanë vetëm një dëshirë të vijnë në pushtet dhe të qëndrojnë në karriget e tyre. Këtë nuk duhet ta lejojmë, tha Pendarovski.

Kryetari i LSDM-së Kovaçevski, duke kërkuar mbështetje për Pendarovskin, tha se qytetarët nuk kanë nevojë për president që do të përmbahet, por një president me vizion të qartë evropian që do të shtyjë përpara në rrugën e duhur.

Sipas Kovaçevskit, Pendarovski ka vizion të qartë për prosperitetin e shtetit dhe integrimin e tij në Bashkimin Evropian.

– Në mandatin aktual ka treguar se çfarë do të thotë të jesh president për të gjithë. Gjatë mandatit të tij, vendi u bë anëtar i NATO-s, tani në mandatin e dytë do të bëhet anëtar i BE-së, tha Kovaçevski.

Në zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe parlamentare, tha ai, kemi vetëm një shans për të zgjedhur drejtimin e vendit, nëse do të shkojmë përpara drejt BE-së apo do të kthehemi në izolim.

- DPMNE ofron vetëm kriza, revanshizëm dhe izolim, për të ngecur në vitet e reja të humbura, status quo, pa ndryshime, pa progres, pa të ardhme. LSDM është e vetmja që ofron shpresë reale për një të nesërme më të mirë, për një të ardhme të sigurt evropiane, theksoi Kovaçevski.

Pasi që pardje zyrtarisht e shpalli kandidaturën për kryetar të shtetit, Pendarovski sot ka siguruar 10 nënshkrimet e nevojshme për kandidaturën civile, të cilat, siç informoi kabineti i tij, janë mbledhur për më pak se pesë orë.

Pendarovski është president i shtetit që nga 12 maji 2019. Ai për herë të parë ishte kandidat për president të vendit në vitin 2014, si kandidat i koalicionit të udhëhequr nga LSDM, por nuk arriti ta mposht presidentin e atëhershëm Gjorge Ivanov. Në vitin 2019 ishte kandidat për herë të dytë në zgjedhjet presidenciale, si kandidat me konsensus i LSDM-së, BDI-së dhe dhjetëra partive të tjera politike dhe mundi kandidaten e opozitës VMRO-DPMNE, profesoren universitare Gordana Siljanovska-Davkova. E në këto zgjedhje kundërshtare e tij është Siljanovska Davkova. Dhe sot ajo siguroi 10 mijë nënshkrime nga qytetarët për kandidaturën dhe VMRO-DPMNE e zyrtarizoi dje në një konventë mbështetjen e saj.

Nënshkrime për të hyrë në garën për president të vendit deri më tani kanë siguruar edhe pesë kandidatë: lideri i “ZNAM” Maxim Dimitrievski, ministri aktual i Punëve të Jashtme Bujar Osmani kandidat i BDI-së, kryetari i GROM-it Stevçe Jakimovski, Biljana. Vankovska, kandidate e Leftës dhe Arben Taravarit nga koalicioni i opozitës së bashkuar shqiptare "Vredi".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës