Pendarovski: Nuk ka vendim për pjesëmarrje ushtarake në Ukrainë, niveli i gatishmërisë luftarake është ngritur proceduralisht në ARM

Stevo Pendarovski kryetar i RSM / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

Republika e Maqedonisë së Veriut, si pjesë e NATO-s, merr pjesë në procesin e planifikimit së bashku me anëtarët e tjerë për mënyrat që Aleanca t'i afrohet tensioneve në rritje në atë rajon. “Përndryshe, NATO nuk ka marrë një vendim për përfshirjen ushtarake në një konflikt të mundshëm, por është vetëm një procedurë e detyrueshme për ngritjen e nivelit të lëvizshmërisë në situatën e tensioneve të shtuara në një rajon në kufi me disa anëtarë të Aleancës”, thuhet në reagim. nga Kabineti i Stevo Pendarovski dërguar “Shtypit të Lirë”, në lidhje me deklaratat e ministrit për mbrojtje Slavjanka Petrovska se institucionet tona po ndjekin plotësisht zhvillimet në dhe rreth Ukrainës lidhur me vendosjen e forcave të armatosura ruse në kufirin me Ukrainën. Ajo theksoi se “nëse NATO kërkon, ka mundësi që ARM-ja të anëtarësohet konflikti i mundshëm ruso-ukrainas.

- Më duhet të përmend se ne mbështesim plotësisht përpjekjet që po bëhen në kuadër të Aleancës së NATO-s dhe OSBE-së për tejkalimin e kësaj situate. “Ne e konsiderojmë këtë dislokim të forcave të armatosura si një veprim provokues dhe destabilizues që në fakt e zvogëlon sigurinë e kontinentit evropian”, tha ministrja Petrovska për TV 24.

Ajo theksoi se Republika e Maqedonisë së Veriut mbështet plotësisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Petrovska theksoi se vendi pa mëdyshje e përkrah dhe respekton Marrëveshjen e Uashingtonit, si dhe të gjitha marrëveshjet dhe dokumentet themelore që garantojnë sigurinë e Evropës.

- Si vend anëtar i NATO-s, ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të bëjnë të njëjtën gjë, sepse nuk mendojmë se përshkallëzimi i ndonjë konflikti mund të kontribuojë në ndonjë gjë në përmirësimin e situatës aktuale. Përkundrazi, dialogu dhe diskutimet duhet të jenë para së gjithash në interes të të gjithë neve - tha ministrja Petrovska.

Ministri i Mbrojtjes theksoi se është e mundur që ushtria maqedonase të përfshihet në një konflikt të mundshëm ushtarak ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës, nëse NATO-ja e kërkon këtë. Një lëvizje e tillë do të ishte e mundur vetëm me pëlqimin nga Komandanti Suprem i Ushtrisë, president Stevo Pendarovski, theksoi ajo.

- Angazhimi i ushtrisë sonë përcaktohet në një konferencë për gjenerimin e forcave që mbahet nën Komandën Supreme të Fuqive Aleate të NATO-s për Evropën dhe çdo shtet anëtar vë në dispozicion forca, njësi ose pajisje sipas aftësive. Për momentin e kemi obligim dhe po përgatisim analiza për mundësinë e pjesëmarrjes sonë të mundshme në deskalimin e mundshëm të situatës. Më pas vendimin e merr Qeveria, por edhe presidenti si komandant suprem, tha Petrovska në një intervistë për televizionin Telma.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar familjet e stafit të ambasadës amerikane në Kiev të largohen nga Ukraina për shkak të një pushtimi të mundshëm rus. Stafi jo thelbësor këshillohet gjithashtu të largohet, siç janë të gjithë qytetarët amerikanë në Ukrainë. Uashingtoni ka paralajmëruar kundër udhëtimit në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensioneve të vazhdueshme në rajon dhe mundësisë së ngacmimit të qytetarëve amerikanë, duke thënë se pushtimi rus mund të ndodhë në çdo moment.

Video e ditës