Pendarovski nuk po mendon për mandat të dytë, ai është ende i zënë me mandatin e parë

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Zyrtarët e lartë të kontaktuar nga “Sloboden Pechat” janë habitur dhe befasuar nga deklarata e Pendarovskit se nuk po mendon për mandat të dytë, gjë që çon në përfundimin se presidenti nuk ka biseduar me LSDM-në për mbështetjen e tyre për një mandat të dytë si kryetar i shtetit.

Kreu i shtetit Stevo Pendarovski deklaroi se nuk po mendon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial. Ai vetëm shkurt i është përgjigjur me “jo” pyetjes së një gazetari – nëse është duke menduar për një mandat të dytë – pa sqaruar dhe pa treguar më shumë detaje.

Nga kabineti i presidentit sqaruan se deklarata e Pendarovskit në fakt ishte se ai nuk po mendon për rikandidim dhe se ka kohë kur do të shpallë nëse do të kandidojë për një mandat të dytë.
Përgjigja e Pendarovskit, nga ana tjetër, ka befasuar LSDM-në, partinë që qëndroi pas kandidaturës së tij për president të shtetit në vitin 2019 dhe, sipas informacioneve partiake, është seriozisht në lojë edhe për zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

- Presidenti nuk po mendon për një mandat të dytë sepse është i fokusuar në punën për të cilën e paguajnë qytetarët. Është shumë herët të thuhet nëse presidenti do të shkojë për një mandat të dytë. Gjithçka varet nga mbështetja e qytetarëve dhe partive – thonë nga Zyra e Presidentit.

Kjo do të thotë se Pendarovski nuk ka vendosur që të mos hyjë në garën zgjedhore për zgjedhjet presidenciale, për të cilat raundi i parë duhet të mbahet më 24 prill dhe raundi i dytë më 8 maj, së bashku me zgjedhjet parlamentare.
Zyrtarët e lartë të kontaktuar nga “Sloboden Pechat” janë habitur dhe befasuar nga deklarata e Pendarovskit, e cila nxjerr në përfundimin se presidenti nuk ka biseduar me LSDM-në për mbështetjen e tyre për mandatin e dytë si kryetar i shtetit.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas mbledhjes së kryesisë njoftoi se LSDM ka filluar procedurën për zgjedhjen e kandidatit për president të shtetit. Jozyrtarisht, Pendarovski dhe ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, përmenden si kandidatët më seriozë pas të cilëve do të qëndrojë LSDM për zgjedhjet presidenciale. Dilema është nëse LSDM do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme me kandidat jopartiak apo partiak.

Pendarovski u zgjodh në pozitën prestigjioze në vitin 2019 si kandidat me konsensus me mbështetjen e LSDM-së dhe BDI-së. Jozyrtarisht, BDI-ja do ta përkrahte Pendarovskin edhe tani, nëse ai së bashku me LSDM-në vendos të marrë pjesë në zgjedhje si koalicion "Fronti Evropian". Ndryshe, siç e kemi bërë të ditur tashmë, nëse opozita shqiptare Bashkimi Evropian për Ndryshim propozon kandidatin e saj për president, ka mundësi që BDI të shkojë me kandidatin e saj në raundin e parë dhe të mbështesë kandidatin e propozuar nga LSDM në raundin e dytë. .

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në anën tjetër, seancën parlamentare në të cilën Pendarovski do t'u drejtohet deputetëve, tashmë e ka caktuar për më 19 dhjetor në ora 12:XNUMX. Fjalimi i Pendarovskit këtë vit është në datën për të cilën partitë tashmë kanë rënë dakord për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare. Varësisht nëse Pendarovski do të sulmojë sërish presidencën dhe nëse do të zgjidhet sërish në krye të shtetit, fjalimi i këtij viti do të jetë i fundit në mandatin e tij pesëvjeçar, por mund të jetë edhe i fundit si president i shteti.

Pendarovski para Gordana Siljanovska Davkovës, kandidatja për kryetare të shtetit të mbështetur nga VMRO-DPMNE, fitoi me 58.499 vota diferencë ose për kreun aktual të shtetit votuan 436.212 votues, gjegjësisht 51,66 për qind e atyre që dolën të votojnë, ndërsa Siljanovska. Davkova mori 44,73 për qind të votave, përkatësisht për të në rrethin e dytë votuan 377.713 votues.

Është e paqartë nëse për zgjedhjet e ardhshme mund të përsëritet dueli Pendarovski-Siljanovska Davkova, sepse kreu i shtetit nuk është deklaruar nëse ajo do të shkojë për mandat të ri, ndërsa deputetja aktuale, sipas VMRO-DPMNE-së. sondazhet, është sërish në krye të kandidatëve të mundshëm për postin prestigjioz.

Komiteti ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së opozitare mbrëmë ka marrë vendim për formimin e Shtabit Zgjedhor Republikan, të cilin do ta udhëheq kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ndërsa zëvendës i tij do të jetë sekretari i përgjithshëm Gjorgija Sajkoski.
Partia në një kuvend zgjedhor në Shkup, më 2 mars të këtij viti, do të zgjedhë kandidatin për president që do të garojë në zgjedhjet presidenciale. Sipas burimeve partiake, së shpejti priten rezultatet e matjes së re të rejtingut të kandidatëve potencialë. Përveç Siljanovska Davkovës, në sondazhe të ranguar është edhe profesori universitar dhe ish-deputeti i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Spasenovski. Për momentin nga VMRO-DPMNE nuk specifikojnë se kur do ta publikojnë shpalljen për kandidatët për kryetar të shtetit.

Zyrtarisht, për momentin ka shpallur doktorin Velo Markovski, i cili do të kërkojë mbështetjen e 10.000 qytetarëve, nënshkrimet e të cilëve do të mblidhen sipas rregullave ligjore pas shpalljes së zgjedhjeve, si dhe profesori universitar Jove Kekenovski.
Bashkimi Evropian për Ndryshim, i udhëhequr nga Izet Majiti, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi, ka paralajmëruar pjesëmarrjen me kandidatin e vet për kryetar të shtetit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës