Pendarovski në ceremoninë e fillimit të punimeve të interkonjeksionit të gazit Greqi-Bullgari

Fotografia e Pendarovskit. MPB

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski sot do të jetë për një vizitë pune në Sofje, ku me ftesë të kolegut të tij bullgar Rumen Radev do të marrë pjesë në ceremoninë me rastin e fillimit të punës komerciale të interkonjektorit të gazit Greqi-Bullgari. .

Në ceremoninë e cila do të mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje, siç është paralajmëruar, do të marrin pjesë edhe kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, presidentët e Azerbajxhanit dhe Serbisë, Ilham Aliyev dhe Aleksandar Vuçiq, dhe kryeministrat e Greqisë dhe të Rumanisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Nicolae-Ionel Chuka.

Siç është njoftuar nga Kabineti i kreut të shtetit, gjatë qëndrimit në Sofje është planifikuar që presidenti Pendarovski të ketë takime bilaterale me Radevin dhe Von der Lejen.

Në kuadër të vizitës në Bullgari, siç është paralajmëruar, presidenti Pendarovski do të vendosë lule në autostradën “Struma” në vendin e aksidentit të autobusit, ku më 23 nëntor 2021 humbën jetën 45 shtetas të Maqedonisë.

Ndërlidhësi i gazit Greqi-Bullgari (projekti IGB) lidh rrjetin e transmetimit të gazit natyror të Greqisë pranë qytetit të Komotinit me rrjetin bullgar të transmetimit pranë qytetit Stara Zagora. Zbatimi i projektit synon të sigurojë diversifikimin jo vetëm të rrugëve, por edhe të burimeve të gazit natyror për Bullgarinë dhe rajonin më të gjerë.

Ky interkonektor ka një rëndësi shtesë për vendin, pasi do të na lejojë aksesin në depozitimin e gazit natyror në Kilen në Bullgari, nëpërmjet të cilit mund të blejmë LNG (Gaz Natyror i Lëngshëm) nga terminali në qytetin e Aleksandropolis në Gracia, dhe gjatë vere kur eshte me e lire dhe te ruhet ne Bullgari, me mundesi perdorimi ne dimer kur eshte me e nevojshme.

Diversifikimi i burimeve të gazit natyror duhet të sigurojë sigurinë e furnizimit me gaz natyror për vendin në terma afatmesëm dhe afatgjatë, si dhe një mundësi e shkëlqyer për të rritur performancën e ekonomisë vendase, e cila mund të jetë konkurruese me vendet e rajonit.

Video e ditës