Pendarovski: Qëndrimi im për zgjedhjen e presidentit në Kuvend është i qartë, pyetja është nëse DPMNE ka ndryshuar qëndrim?

Stevo Pendarovski / Foto: “Shtypi i Lirë”, Dragan Mitreski

Pasi zv.kryeministri dhe ministri i Sistemit Politik Artan Grubi deklaroi dje se Votat e BDI-së në raundin e dytë do të shkojnë për partinë që do të pranojë që presidenti i shtetit të zgjidhet në Kuvend në të ardhmen., nga VMRO-DPMNE i kanë drejtuar sot një pyetje kandidatit për president të LSDM-së, Stevo Pendarovski, nëse e pranon kushtin për mbështetje në rrethin e dytë.

- Artan Grubi e dorëzoi kushtin e BDI-së, ai tha se kushti për koalicion dhe mbështetje në raundin e dytë është që BDI-ja të marrë premtimin se nga zgjedhjet e ardhshme do ta zgjedhë presidentin e shtetit në Kuvend. Stevo Pendarovski si shërbëtor, përkrahës dhe person që e admiron Ali Ahmetin për të thënë nëse ky kusht për përkrahje në raundin e dytë është i pranueshëm për të. A duhet të deklarojnë qartë Pendarovski dhe SDS nëse do të pranojnë që presidenti i shtetit të zgjidhet në Kuvend, në vend që të zgjidhet drejtpërdrejt nga populli? – thuhet në njoftimin e VMRO-DPMNE-së.

Shtabi zgjedhor i Pendarovskit ka dërguar një komunikatë të shkurtër në të cilën thuhet se “Pendarovski ka dhënë një deklaratë për këtë temë. Pyetja është, a ka ndryshuar qëndrim DPMNE?”.

Fjala vjen, Pendarovski kur shpalli kandidaturën e tij për një mandat të dytë presidencial është pyetur për zgjedhjen e kryetarit të shtetit në Kuvend dhe ka treguar se është më mirë të ketë një kryetar shteti të pavarur.

- Edhe para se të isha president, por edhe tani kam një mendim për atë çështje. Është shumë më mirë të kesh një president të pavarur në raport me subjektet politike dhe gjithashtu në raport me qendrat ekonomike të pushtetit. Për shembull, në vitin 2019, në lidhje me aferën “Reketi”, kam qenë në konflikt të drejtpërdrejtë me qëndrimet e partisë së atëhershme në pushtet. Nëse atëherë do të isha zgjedhur në parlament, do të isha larguar nga kjo pozitë të njëjtën pasdite, prandaj mendoj se Maqedonisë i duhet një institucion i tillë i pavarur, i cili do t'ua thotë edhe atyre që e kanë propozuar dhe votuar se kur e teprojnë. - tha Pendarovski, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës