Pendarovski: Mickoski ditë më parë bëri thirrje për formimin e një fronti patriotik mbarëmaqedonas, ashtu si në kohën e regjimit

Pendarovski iu referua edhe deklaratës së fundit të Siljanovskës në të cilën ajo tha se do të bëjë një kushtetutë të re civile dhe në të njëjtën kohë, siç nënvizoi Pendarovski, nuk sqaroi nëse në të do të ketë vend për maqedonasit.

Në tubimin e sotëm qytetar në Shkup, kandidati për president Stevo Pendarovski iu referua edhe marrëdhënieve ndëretnike, i cili theksoi se që nga shpallja e pavarësisë së vendit, ato janë më stabilet sepse, siç tha ai, ky grup politik e di se përveç integrimeve euroatlantike, bashkëjetesa. është një nga dy faktorët kyç për përparimin e vendit. Por edhe për këtë çështje, shtoi ai, opozita nuk kujdeset.

“Para çdo zgjedhjeje, si rregull, kërkojnë 61 deputetë që gjoja të mos kushtëzohen nga shqiptarët, dhe një ditë më parë kanë bërë thirrje për formimin e një fronti patriotik mbarëmaqedonas, si në kohën e regjimit, duke mos marrë parasysh. konsiderojnë se homogjenizimi etnik në një shtet multietnik si ky i yni është recetë për destabilizimin”, theksoi Pendarovski.

Në këtë kontekst, Pendarovski iu referua edhe deklaratës së fundit të Siljanovskës në të cilën ajo tha se do të krijojë një kushtetutë të re civile, ndërsa, siç nënvizoi Pendarovski, nuk sqaroi nëse në të do të ketë vend për maqedonasit.

“Ideja më e fundit e promovuar në fushatën e tyre është propozimi për një kushtetutë krejtësisht të re civile, për të cilën partia opozitare ende nuk ka thënë pse na duhet dhe nëse një kushtetutë e tillë mund të shkelë konceptin e përcaktuar me Marrëveshjen Kornizë”, tha Pendarovski. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës